„Plánujeme mimo jiné, že i v příštích letech bude česká armáda nadále působit v africkém Mali, podílet se na ochraně vzdušného prostoru našich spojenců a zapojí se i do nebojové asistenční mise v Afghánistánu za předpokladu, že se podaří dojednat příslušné dohody s afghánskou vládou," představil premiér diplomatům záměry své vlády.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel už dříve uvedl, že armáda počítá i s nasazením v menších počtech na Sinajském poloostrově, v Kosovu nebo v rámci protipirátské operace Evropské unie, kde už také v současnosti působí.

Sobotka i Zaorálek ve svých projevech na úvod pětidenní porady velvyslanců a šéfů zahraničních zastoupení shodně zdůraznili, že Česko je připraveno plnit své závazky v Severoatlantické alianci. „Naše účast ve vojenských i civilních operacích by ale neměla být samoúčelná. Musí být podtržena jasným politickým cílem," soudí ministr zahraničí.

Největší počet českých vojáků je v současné době v Afghánistánu, a to 300. Podílejí se na výcviku afghánských pilotů vrtulníků, slouží jako logistici nebo lékaři a 150 vojáků hlídá spojeneckou základnu Bagrám. Ty by v říjnu měla vystřídat další jednotka. Účast vojáků bude záviset na dohodě mezi Afghánistánem a USA. Americký prezident Barack Obama již dříve oznámil, že má v plánu ponechat po roce 2014 v Afghánistánu 9800 amerických vojáků. Bezpečnostní dohodu bude muset schválit nový afghánský prezident. Právě kvůli problémům spojeným s jeho volbou ale stále nebyla tato dohoda uzavřena.

Na Sinaji je 14 vojáků

V Mali má česká armáda schválený mandát až 50 vojáků, ve skutečnosti jich ale je v zemi o něco méně. Většina vojáků v misi má za úkol hlídat velitelství operace, další trénují místní ozbrojené síly.

Na Sinaji Češi působí v rámci pozorovatelské mise při dohledu nad dodržováním bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Česko působí v misi Mnohonárodních sil a pozorovatelů na Sinaji od roku 2009 a nyní tam má 14 vojáků.

V roce 2016 by také chtěla armáda nabídnout spojeneckým evropským zemím z NATO dohled nad jejich vzdušným prostorem. Pravděpodobně by tak létali nad Pobaltím nebo Islandem.