Úvahy o tom, jak předcházet podobným případům vyvolaly informace o opakovaném uplácení voličů, které se odehrálo například v Krupce na Teplicku. Odborník na ústavní právo Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy míní, že by mohla pomoci i novela trestního zákona, která by vymezila tresty za uplácení při volbách.

„Zákon o velkých volbách říká, že volby musí probíhat čestně a férově, kdežto zákon o komunálních volbách toto ustanovení nemá. Na základě toho některé soudy lehce prapodivně judikovaly, že nakupování hlasů nevadí, takže to zvrátil až Ústavní soud,“ řekl Benda. Nový volební kodex, který má upravit pravidla všech voleb a případně zavést přímou volbu prezidenta, proto podle poslance počítá s tím, že požadavek „čestných a spravedlivých voleb“ bude platit pro všechny volby včetně komunálních.

Pokud by situace kolem kupčení s hlasy byla vážná, mohlo by se přijetí podobného ustanovení urychlit tím, že se vloží do samostatné novely volebního zákona, míní Benda. Zároveň ale přiznává ale, že kupčení s hlasy je velmi těžké předcházet.

Vyplácení odměn za hlasy je nezákonné

Také podle Kysely jsou možnosti, jak volebním zákonem předejít podobným praktikám téměř vyčerpány. „Ve chvíli, kdy jiné právní prostředky selžou, tak je asi na místě uvažovat o tom, že by se nějak specifikovala skutková podstata trestného činu maření voleb, respektive referenda,“ řekl.

Současné znění trestního zákoníku podle něj podobnou skutkovou podstatu jasně nevymezuje, bylo by tedy jednodušší ho novelizovat. „Ve chvíli, kdy vám hrozí, že přijdete nejen o pár tisíc investice, ale hrozí vám i to, že vás zavřou, eventuálně nehrozí vám jen to, že nepůjdete k volbám, když jste za to dostali stovku, ale zase vám hrozí, že vás zavřou, tak by to mohlo plnit nějakou odstrašující funkci,“ míní.

Výsledky podzimních komunálních voleb v Krupce zrušil kvůli uplácení voličů soud. Nové volby, které se konaly v sobotu, provázelo však znovu podezření z volebních machinací. Podle letošního verdiktu Ústavního soudu je vyplácení odměn za hlasy nezákonné. Vůle voliče, jenž je zkorumpován, není nezávislá, rozhodl soud. Premiér Petr Nečas řekl, že problémy s volbami v Krupce by mohly vést i ke změně některých ustanovení volebního zákona.

ČTĚTE TAKÉ:
Volby v Krupce opět provázelo podezření z korupce