Předseda asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) argumentoval vedle zlepšeného hospodaření státu také tím, že právě stát o letošním zvýšení tarifů rozhodl s příslibem, že bude hledat finance na pokrytí nutných výdajů. „Urgentní požadavek se týká dofinancování sociálních služeb v letošním roce, respektive odměňování v sociálních službách po zvýšení tarifů na letošní rok vládou České republiky," řekl v úterý.

Podle Haška dosud poskytla část prostředků pouze ministryně Marksová, a to 350 milionů korun. Kabinet dnes o penězích rozhodl na konci téměř třináctihodinového jednání. „V samém závěru jednání jsme schválili chybějících 270 milionů na dofinancování sociálních služeb. Pracovníci i klienti si to zaslouží!" uvedla na twitteru.

Pro letošní rok bylo ze státního rozpočtu vyčleněno na sociální služby celkem 8,57 miliardy korun. Podle podkladů, které předložila ministryně práce, by ale sociální služby potřebovaly zhruba 12,3 miliardy korun. Z celkové částky mají kraje, které od loňska dotace na provoz zařízení pro lidi s handicapem, seniory a další potřebné rozdělují, k dispozici 8,315 miliardy korun. V této částce je podle materiálu zahrnuto i 750 milionů korun, které má být v souvislosti s dřívějším rozhodnutím vlády určeno na zvýšení platů sociálních pracovníků. Po vyčlenění těchto prostředků tak kraje mají na samotnou podporu sociálních služeb méně peněz.

Vedení resortu hledá peníze na dodatečnou finanční injekci každý rok. Roční dotace totiž nikdy nestačí. Kraje rozdělují podporu organizacím zajišťujícím sociální služby od minulého roku, předtím jim tyto peníze dávalo přímo ministerstvo.