Zákaz skončí podle Válka 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která substance označuje jako psychoaktivní látky a reguluje jejich prodej.

„Správné rozhodnutí, které jsme jako KDU-ČSL navrhovali již vloni v létě. Nyní musí nařízení notifikovat Evropská komise a poté jsme za ministerstvo zemědělství a SZPI (Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci) připraveni ihned plnit kontrolní roli,“ napsal na sociální síti X Výborný.

V červenci se vláda na zákazu neshodla, podpořila připravovanou novelu zákona, která psychoaktivní látky reguluje a zakazuje jejich prodej dětem.

Válek je přesvědčený, že do začátku příštího roku Sněmovna novelu, která je ve druhém čtení, stihne včas schválit a získá i podporu opozice. Dnes o její konečné podobě podle něj jednají poslanci ze zdravotního výboru.

Za prodej i držení HHC hrozí pokuty

Při příchodu na jednání vlády Výborný uvedl, že notifikace je s EK předjednaná a bude trvat deset až 20 dní. Až zákaz začne platit, bude trestný nejen prodej, ale i držení těchto látek v malém množství pro vlastní potřebu. Podle zákona se bude posuzovat jako přestupek a hrozit bude pokuta až 15 tisíc korun.

Podívejte se, jak se mění seznam zakázaných látek:

HHC, které plánuje vláda zakázat.
Otravy kvůli HHC: Ministerstvo mění seznam návykových látek. Co vše se zakáže

Z vyjádření ministrů při příchodu na jednání vyplývalo, že ve vládě nebyla na způsobu regulace látek, jimiž se v posledních týdnech přiotrávilo několik dětí, shoda. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) navrhovali opatření Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které by podle nich umožnilo okamžité stažení látek z trhu. Podle Bartoše podobný zákaz ve Francii vedl k tomu, že vznikly těmto látkám podobné nové syntetické deriváty, na které se zákaz nevztahuje.

Látka HHC se vyrábí synteticky z kanabidiolu (CBD) nebo tetrahydrokanabinolu (THC). V malých koncentracích může tyto látky obsahovat i konopí včetně technického. „Byla u těchto látek stanovena výjimka pro případy, kdy jsou tyto látky obsaženy v rostlině technického konopí, technickém konopí, konopí extrakt a tinktura a přípravku z technického konopí v množství nižším než 0,3 procenta,“ uvádí materiál schválený vládou.