Česko patří v Evropské unii (EU) ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. Chybějící místa ve školkách měly zajistit dětské skupiny. Ty se platí hlavně z peněz EU. Jejich čerpání ale skončí v polovině roku 2022.

Péče o malé dítě - Ilustrační foto
Vážná situace v Česku: Dvouleté děti mohou zůstat na ocet, nebudou chůvy

Novela podle MPSV zavádí systém financování, na jehož základě budou zařízení příspěvek dostávat na každé obsazené místo v denní výši stanovené nařízením vlády, a to zálohově každé tři měsíce. Výši příspěvku i maximální úhradu rodičem bude každoročně stanovovat kabinet.

Větší kvalita jeslí

Novela má podle úřadu přispět i k větší kvalitě jeslí. Ministerstvo chce zavést povinnost dalšího vzdělávání pečujících osob a legislativně ukotvit standardy kvality péče. "Dojde také k úpravě odborné způsobilosti pečujících osob se zaměřením na zdravotnické minimum a k vytvoření nové profesní kvalifikace chůvy pro děti v jeslích s důrazem na zdravotnické vzdělání," uvedl resort.

Dětská skupina. Ilustrační foto.
V pražských školkách chybějí tisíce míst, říká analýza

Podle analýzy ministerstva práce v mateřských školách, dětských skupinách či mikrojeslích chybí zhruba 20.000 míst pro děti do tří let. Opatrování se tak nedaří zajistit třem z deseti děvčat a chlapců v tomto věku, pro něž by ho rodiče potřebovali. Od tří let je nárok na školku. V současnosti existuje podle MPSV téměř 1100 dětských skupin a 98 mikrojeslí s kapacitou zhruba 15.000 míst, na kterých se děti mohou střídat.