Podle slov ministryně zdravotnictví je na slobodném rozhodnutí lidí, zda se dají zaočkovat. „Je na každém občanovi, kterému bude vakcína nabídnuta, aby se rozhodl, zda se nechá očkovat či nikoliv. Musím upozornit na to, že riziko komplikovaného průběhu tohoto onemocnění je zejména u osob, které trpí chronickými chorobami, poměrně vysoké,“ uvedla Dana Jurásková.

Jedna nebo dvě dávky

Očkovány budou i ti, malý pacienti, kteří dlouhodobě užívají inhalační léčbu. Jde především o děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, ledvin a kardiovaskulárním a neurologickým onemocněním. Dětem se standardně aplikuje jedna dávka vakcíny. V případě dětí s diagnostikovanou rakovinou a poruchami imunitního systému budou dětem vpíchnuté dvě dávky.

Pediatři nebudou očkovat

Očkování proti prasečí chřipce bude možné dostat ve vybraných očkovacích centrech v krajích. Samotné očkování začne příští týden. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že vakcínu dostane zhruba 66 tisíc dětí. Ve středu do Česka dorazila již druhá dávka vakcín v objemu 75 tisíc dávek. Ministerstvo zdravotnictví je rozveze v nejbližších dnech.