"Přijdeme žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu," řekl Rakušan.

Dnes uvedl, že podle původních plánů se počítalo s tím, že do Česka dorazí za měsíc zhruba 20 tisíc uprchlíků. Za tři týdny od počátku ruské invaze na Ukrajinu jejich počet ale překročil čtvrt milionu. Polovinu příchozích tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy, zopakoval dnes ministr vnitra.

Pro prodloužení nouzového stavu je potřeba souhlas Sněmovny. Podle Rakušana vláda ke krizovému řízení a rychlému přijímání opatření na pomoc příchozím tento právní rámec potřebuje. Vicepremiér zdůraznil, že se nouzový stav teď nijak nedotkl a ani po případném prodloužení lidí nedotkne.

"Neumím si představit, že bychom nouzový stav neprodloužili," řekl Rakušan. Míní, že minulá vláda Andreje Babiše (ANO) nouzový stav za covidové epidemie nadužívala, proto má v Česku toto opatření pro mimořádné situace špatnou pověst. Nouzový stav v posledních dvou letech platil celkem 284 dní, naposledy skončil loni o Vánocích v noci na 26. prosince.

Jack Russel. Ilustrační foto.
Čtyřnohý hrdina zaujal svět. Patron hledá miny, je duší ukrajinské jednotky

Podle šéfa asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby bude prodloužení nouzového stavu nutné. "Je to legislativní rámec, který umožní dělat některé věci rychleji. Naše právní předpisy jsou v řadě ohledů zkostnatělé," podotkl hejtman.