O negativním stanovisku k předpisu informovali na sociální síti vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Je to správně. Zákon by mohl vést k zabíjení lidí," uvedl Mládek. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na twitteru napsal, že jednoduché řešení eutanazie odmítá. "Podporuji pomoc, láskyplnou péči, solidaritu, kvalitní paliativní péči, to je řešení," dodal.

Předloha má zejména uzákonit podmínky pro eutanazii. Lidé by o ní museli požádat, žádost by mohli sepsat i předem. Lékaři by mohli k eutanazii dopomoci nebo ji případně vyvolat jen u lidí v beznadějném zdravotním stavu. O splnění zákonných podmínek by rozhodovala zvláštní komise. Podle stanoviska pro kabinet ale není vhodné následování zemí, kde je eutanazie možná a na něž se autoři odvolávají.

"V uvedených státech jsou zdokumentovány případy zcela jasného zneužití eutanazie za účelem 'uvolňování' lůžek ve zdravotnických zařízeních, případy tlaku rodinných příslušníků na vykonání eutanazie z důvodů zcela pochybných nebo nepotrestané případy nedodržení zákonných podmínek," stálo v předběžném stanovisku pro ministry.

Kabinet měl taky poukázat na to, že téma eutanazie je společenský velmi citlivé a měla by mu předcházet mnohem hlubší a rozsáhlejší diskuse. Nynější návrh fakticky doslovně kopíruje předlohu senátorky Václavy Domšové (nestranice za SNK-ED) z roku 2008, kterou horní komora zamítla, stojí v dokumentu. Nynější normu odmítla ministerstva zdravotnictví a vnitra pod vedením ČSSD, ministerstvo spravedlnosti pod vedením ANO i místopředseda vlády Bělobrádek, uváděly materiály pro kabinet.

O eutanazii se už debatovalo i v dolní komoře, zhruba před deseti lety. Tehdy z ankety mezi poslanci vyplynulo, že návrh zákona o eutanazii by ve Sněmovně s největší pravděpodobností neuspěl. Kriticky se k němu vyslovila řada poslanců i nyní.