Zeman mimo jiné označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že by podobná slova neměla zaznívat ze země, která má československé zkušenosti z let 1939 nebo 1968.

"Zemanův projev jsme na vládě projednali a jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou vlády, v rámci celé koalice odmítli," uvedl Herman na twitteru. Na tiskové konferenci Herman zdůraznil, že za zahraniční politiku neodpovídá prezident, ale vláda. Okupace Krymu je podle kabinetu obdobnou skutečností, která pošlapává mezinárodní právo, jako byla například mnichovská dohoda z roku 1938.

Zaorálek novinářům řekl, že Zemanovy názory zná. "Vadí mi, když něco podobného zaznívá z českých úst na adresu někoho, kdo zažívá podobnou historii, jako jsme zažili my sami," uvedl po jednání vlády s odkazem na roky 1968 a události předcházející druhé světové válce Zaorálek. Na Krymu se podle něj projevuje vojenská síla a druhá strana nemá sílu, aby jí čelila.

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Zeman pobouřil Ukrajinu. Ovčáček: Hrad považuje obsazení Krymu za anexi

Ministr si nemyslí, že by si věc musel dlouze vysvětlovat s ukrajinskými diplomaty. "Náš postoj zazněl jasně z mých úst a úst premiéra, ukrajinská strana té situaci rozumí," řekl. Dodal, že s představiteli Ukrajiny se dobře zná a o jeho názorech či o názorech premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nemají pochyb.

Sobotka v úterý na Twitteru uvedl, že Zemanovy výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Prezident podle něj neměl k projevu mandát vlády.

Prezident Miloš Zeman na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy.
Vyžeňte kameramana, nebo ho zabiju, prohlásil Zeman v sídle Rady Evropy

Zemanovy návrhy na řešení krymského problému označila ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Ruští politici naopak považují návrh za faktické uznání anexe Krymu. Zaorálek v úterý uvedl, že výroky nejsou v souladu s postojem ČR, prezident se dočkal kritiky od řady politiků.

Zemanovými výroky se bude ve čtvrtek zabývat i Senát. Podle šéfa evropského výboru Václava Hampla (za KDU-ČSL) by horní komora Parlamentu měla hlavu státu vyzvat k tomu, aby respektovala českou zahraniční politiku i mezinárodní právo. Ovčáček očekávané jednání Senátu označil za "klasický antizemanovský folklor a další antizemanovskou spartakiádu".

Zeman v úterý na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

prezident Miloš Zeman se podepsal do pamětní knihy před svým vystoupením na Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Vpravo je úřadující předseda Roger Gale.
Zeman fakticky uznal anexi Krymu, radují se ruští politici. Ukrajina zuří