Vláda ODS, zelených a lidovců pod vedením Mirka Topolánka ve středu přišla o důvěru ve sněmovně. K 71 hlasům sociálních demokratů a 26 komunistů se přidali dva občanští demokraté Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel i dvě bývalé poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková.

Topolánka naopak podrželi přeběhlíci z ČSSD Miloš Melčák a Petr Wolf. Bývalý poslanec sociálních demokratů Evžen Snítilý se hlasování nezúčastnil.

Během rozpravy ve sněmovně zazněly desítky důvodů z opozičních řad i od nezařazených poslanců. proč by tomuto kabinetu měla být vyslovena nedůvěra. Deník se pokusil shrnout ty, o nichž si myslí, že přispěly k pádu vlády nejvíce.

PROČ VLÁDA ZTRATILA DŮVĚRU

1. Vláda založená na přeběhlících
Topolánkova vláda získala důvěru díky hlasům dvou přeběhlíků z ČSSD. Toto jednání soud označil za politickou korupci. Díky jejich podpoře kabinet prosadil zásadní reformní kroky, především ve zdravotnictví, sociální a daňové oblasti. Po odchodu několika vládních poslanců z mateřských klubů už ale nemá sílu na plnění programového prohlášení.

2. Radar za každou cenu
Kabinet podepsal smlouvy o umístění radaru v Brdech, ačkoli se proti jeho zřízení vyslovuje 70 procent lidí. Premiér tvrdí, že nás radar ochrání proti Rusku a zvýší naši bezpečnost. Po změně v Bílém domě Topolánek ztratil oporu ve vlastních řadách a radarové smlouvy ze sněmovny dočasně stáhl.

3. Prohra v krajských a senátních volbách
Kraje po podzimních volbách ovládli sociální demokraté. Koaliční strany fatálně prohrály, ODS přišla o všech dvanáct hejtmanů, lidovci o jednoho. Zelení se vůbec do zastupitelstev nedostali. Kromě Prahy ČSSD získala i všechna senátorská křesla v doplňovacích volbách. ODS v krajích doplatila na vazby mezi vládnoucími politiky a lobbistickými skupinami.

4. Politické skandály
Vláda se potýká se skandály, které zametá pod koberec. Nejviditelnější to bylo v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka a jeho podezření z korupce. Trestního stíhání se zbavil jen díky zásahu nejvyšší státní zástupkyně Vesecké. Chování státních zástupců, kteří ovlivňovali trestní stíhání Jiřího Čunka, soud označil jako mafiánské. Svého předsedu Čunka nakonec hodili přes palubu i lidovci a Topolánek ho odvolal z vlády. ODS se nevypořádala s aférou poslanců Moravy a Tlustého.

5. Kauza Wolf a justiční mafie
Úterní hlasování o nedůvěře odstartovala kauza odpadlíka Petra Wolfa. Ten v létě 2008 vystoupil z ČSSD a od té doby hlasuje s vládní koalicí. Vyšlo najevo, že neúčelně vyčerpal téměř pětimilionovou státní dotaci. Premiér Topolánek mu vyslal na pomoc svého přítele Marka Dalíka. Ten se snažil ovlivnit redaktora ČT, aby materiál o kauze Wolf neodvysílal. Do věci se vložila i vrchní žalobkyně Hojovcová z Olomouce a uložila svým podřízeným bobříka mlčení. Již předtím o funkci přišel státní zástupce Adam Bašný, který kritizoval stav v české justici. Zelení žádají odvolání šéfky žalobců Renaty Vesecké.

6. Rozpočet na vodě
Vláda prosadila rozpočet, v němž počítá s hospodářským růstem 4,8 procenta. Nyní už připouští dvouprocentní propad. Ještě loni na podzim tvrdila, že zprávy o finanční a ekonomické krizi v Česku jsou poplašné. Podle mnoha odborníků zaspala v rychlosti přijímání záchranných opatření. Odmítla například šrotovné, které v Německu výrazně zvedlo prodej aut.

7. Poplatky ve zdravotnictví
Topolánkův kabinet zavedl regulační poplatky za návštěvu lékaře, ambulance, pobyt v nemocnici a za recept. Platit musí všichni občané. Reformu prosadil nepopulární ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, jehož úporné lpění na poplatcích ho stálo ministerské křeslo.

8. Méně peněz pro rodiny s dětmi
Topolánkova vláda prosadila reformu řady sociálních dávek, snížila porodné i příspěvky pro rodiče s dětmi, zavedla třírychlostní mateřskou dovolenou, zrušila nemocenskou za první tři dny nemoci. Nezaměstnanost v důsledku krize prudce stoupá, v prvních dvou měsících roku přišlo o práci zhruba 80 tisíc lidí.

9. Tolerance gamblerství
Topolánkova vláda nepřijala nový loterijní zákon, který by omezil počet kasin, heren a automatů. Jen v Praze 1 jich je jako v Německu a Francii dohromady. Naopak v lednu ministerstvo financí povolilo sázení přes internet. Do něj se zapojily už desítky milionů hráčů.

10. Chování premiéra Topolánka
ODS výrazně uškodil její předseda a premiér Mirek Topolánek. Vyjadřuje se vulgárně, ve sněmovně používá nevhodná gesta, na lyžovačku se synem v Alpách použil vládní letadlo, na tenis do Brna jezdí 200kilometrovou rychlostí, na dovolenou do Sardinie letěl soukromým letadlem společnosti J&T.