Všichni obchodníci tak od ledna 2018 budou povinně zpoplatňovat lehké plastové tašky, které se už teď ve velkých obchodních řetězcích prodávají minimálně za jednu korunu. Jde o plastové tašky od 15 do 50 mikronů, to znamená ty nejčastěji vydávané v obchodech.

"Jednotná cena nebude zákonem stanovena, tu si obchodníci určí sami, stejně jako to udělali velké obchodní řetězce před několika lety," uvedl v tiskové zprávě k novele Brabec. Zpoplatnění se podle něj nebude týkat mikrosáčků, do kterých se v obchodech balí například pečivo, zelenina nebo uzeniny.

Novelu pošle vláda do Sněmovny, podle ministerstva je třeba ji přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí od EU pokuta minimálně 54 milionů korun.

Podle informace od Svazu obchodu a cestovního ruchu u obchodních řetězců, které přestaly rozdávat tašky zdarma a zpoplatnily je, poklesla jejich produkce v desítkách procent, u některých řetězců dokonce i o více než o polovinu. V některých obchodech s textilem se však zboží stále do běžných plastových tašek dává.

Podle studie Evropské komise z roku 2011 se v ČR pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich spotřebu. Podle EU by tak roční spotřeba do konce roku 2019 neměla přesáhnout 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 by se měla snížit na 40 kusů.

Novela má v návaznosti na směrnici zavést také povinnost označovat biologicky rozložitelné a kompostovatelné plastové odnosné tašky.

Návrh také stanovuje nové cíle recyklace a celkového využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla zvýšit ze 60 procent na 70 procent, celkově by mělo využít 80 procent obalů.

Novela by měla upravit povinnost obchodníků nabízet nápoje nejen v nevratných, ale i ve vratných skleněných obalech.