"Důvodem pro dotační titul je dofinancování těchto zařízení, aby byla ekonomicky schopná a dokázala přežít. Protože se jedná o nesystémové řešení, změnou legislativy budeme usilovat o navýšení příspěvků," uvedla Maláčová.

Novelu, která by změnila financování a zařadila zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) nově mezi sociální služby, chce ministryně předložit nejpozději do pololetí příštího roku. Nyní se dětské azylové domy řídí zákonem o ochraně dětí.

V Česku funguje šest desítek dětských azylových domů včetně 15 klokánků. Provozovatelé si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz kvůli nynějšímu způsobu financování. Stát dává těmto zařízením na dítě příspěvek 22.800 korun měsíčně. Částka se ale krátí za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Zařízení poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně stále mají připravené. Peníze jim pak chybějí.

Dofinancování slíbila klokánkům a dalším zařízením pro děti v tísni začátkem letošního roku bývalá ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO).

O dofinancování jednali začátkem týdne zástupci ZDVOP a ministerstva práce. Šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk poté ČTK řekl, že by klíčem k rozdělení dodatečných dotací mohl být počet dětí, o které se letos klokánky a další domovy staraly. Stejně by se pak mohla péče doplatit i v příštím roce.

Problémy s financemi vyřeší nový zákon

Ministerstvo chce připravit novelu o ochraně dětí, v níž by měla být i valorizace státního příspěvku. Částka bude výsledkem dohody ve vládě a při projednávání zákona v Parlamentu. Resort má kabinetu návrh normy poslat do září příštího roku. Podle plánu by měla být účinná od července 2020.

Podle dosavadních informací měla od roku 2020 financování změnit novela o sociálních službách. Mezi ně se měly ZDVOP zařadit. Zařízení, která by kraj potřeboval, měla místo státního příspěvku na pobyt dítěte dostávat paušál na lůžko a k němu ještě částku na každé dítě. Tuto změnu začala prosazovat v minulém volebním období ministryně Michaela Marksová (ČSSD). O stejném záměru pak mluvila i její nástupkyně z první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). K tomu, jestli bude v přípravě plánu pokračovat, se ministerstvo nyní nevyjádřilo.

Nedostatek financování měla v minulém volebním období vyřešit senátní novela, podle níž měly krizové domovy dostávat na lůžko 20.000 korun a k tomu částku na děti, o něž se starají. Horní komora návrh senátora Zdeňka Papouška (za KDU-ČSL) podpořila, Sněmovna ho pak ale neprojednala.