Informace o zakázce na vládu přinese ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle materiálů by pyrotechnici bez stroje nemohli ohledání místa bezpečně provést a dokončit. „Při těchto činnostech může dojít k následné explozi, případně zahoření a riziko pro zasahující jednotky je extrémní," dodávají podklady pro vládu. S podobnými zařízeními pracují hasiči, používají se na místech mimořádných událostí, například při povodních. Většinou ale nejsou na dálkové ovládání.

Vnitro chce zakázku dát švédské firmě Huddig, protože na trhu neexistuje jiný výrobce nebo výrobek, který by splňoval parametry potřebné pro dokončení prací ve Vrběticích. „Stroj je svými technickými vlastnostmi a kapacitou zcela jedinečný," podotýkají podklady k zakázce.

Při předloňském výbuchu dvou muničních skladů zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Po explozích zatím byly zpřístupněny pozemky, které jsou za oploceným areálem a dříve byly z bezpečnostních důvodů nepřístupné.

Nyní se připravuje zázemí před zahájením průzkumu epicentra. Staví se například ochranný val a zpevňují se přístupové komunikace. Vládní materiál s informacemi o situaci předpokládá, že by za ideálních podmínek mohly práce skončit do konce letošního roku. Při komplikacích mohou pokračovat i v příštím roce.