ČR poskytuje v souvislosti s konfliktem v Sýrii průběžně prostředky na humanitární pomoc. Podle ministerstva zahraničí jsou však tyto prostředky nedostatečné, a proto navrhuje uvolnění dalších prostředků, které mají zmírnit důsledky mnohaletého konfliktu a zmírnit migrační vlnu.

Pomoc by měla směřovat na celé území Sýrie včetně obležených měst. Podporovány budou jak projekty, na kterých se budou podílet tuzemské neziskové, podnikatelské i akademické subjekty ve spolupráci se syrskými a mezinárodními organizacemi, tak vysílání expertů, organizování školení a poskytování stipendií pro studium na českých veřejných vysokých školách.

"Pomoc bude také zaměřena na obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení a další infrastruktury nezbytné pro ekonomický a sociální rozvoj, zčásti též na dlouhodobější podporu vzdělávání, občanské společnosti, místních komunit i jejich samospráv," uvádí ministerstvo v předkládací zprávě. Česká republika by v příštích letech chtěla v Sýrii také posílit ekonomickou diplomacii.

Materiál počítá rovněž s vytvořením mezirezortní pracovní skupiny, která bude na naplňování programu dohlížet a bude vybírat vhodné projekty a iniciativy.