Kromě nich tam patří ještě Obrnice, Bruntál, Toužim, Trmice, Jáchymov a Bílina. Uvedená místa se tak připojila k dosavadním třinácti městům a obcím, které spolupracují s vládní Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách na integraci Romů do většinové společnosti.

„Je mi líto, že jsme museli vybrat „pouze“ deset lokalit,“ konstatoval při oznamování jmen obcí Kocáb. „Je znát obrovský kus práce, který mají obce v oblasti integrace za sebou. Velký kus práce je však ještě před nimi. A s tím jim chceme pomoci,“ dodal. Začlenění obcí na seznam agentury přitom není jenom nějakým oficiálním prohlášením o pomoci. Může jim totiž pomoci třeba při získávání peněz z fondů Evropské unie.

„Celkem může jít až o částku 750 milionů korun z individuálních projektů obcí na podporu služeb a projektů na rekonstrukce a výstavbu infrastruktury pro služby,“ říká ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček.

Obce, které s agenturou až doposud spolupracovaly, si ji převážně chválí. „Po počátečních problémech se nakonec podařilo v rámci lokálního partnerství slibně rozběhnout některé projekty a žádosti o dotace,“ řekl Deníku primátor města Mostu Vlastimil Vozka.

„Například nám poskytla velkou podporu při práci terénních pracovníků,“ doplňuje starosta Litvínova Daniel Volák s tím, že spolupráce s agenturou je rozhodně přínosná. „Ale je potřeba, aby hledala konkrétní řešení pro každou lokalitu zvlášť a nepoužívala univerzální šablony, jako tomu bylo na začátku,“ dodává.