Námitky vůči nominaci Bílkové podle deníku vznesla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která ji nedávno odvolala z čela Úřadu práce. Bílková je nyní ředitelkou odboru financování kapitol státního rozpočtu.

Rovněž k nominaci Vojtěcha byly ve vládě námitky, některým se nelíbilo, že je už v dozorčí radě České průmyslové zdravotní pojišťovny. Vojtěch podle deníku s Babišem navštěvuje české nemocnice, účastní se jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a je i členem pracovní skupiny, která má navrhnout další fungování letecké záchranné služby.

Správní rada VZP na konci srpna rozhodla o tom, že ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek bude pokračovat ve funkci do roku 2020. Babiš to označil za skandální a mluví o „podrazu" ministra Němečka. Ten Babišově kritice nerozumí a poukázal na to, že proti Kabátkovi nehlasovalo devět zástupců ANO ve správní radě. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že Babiš by dění ve VZP neměl komentovat, protože je ve střetu zájmů.

Současné funkční období šestačtyřiceti­letého Kabátka skončí letos 30. listopadu. S návrhem rozhodnout o šéfovi největší tuzemské zdravotní pojišťovny už dnes přišel předseda správní rady Jiří Běhounek, který je poslancem za ČSSD.

Ze zákona jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra zdravotnictví deset ze 30 členů správní rady VZP a pět z 15 členů každé ze šesti zaměstnaneckých a oborových zdravotních pojišťoven.