Až bude systém fungovat v praxi, může být zavedeno školné. K půjčkám a sociálním stipendiím se kladně vyjádřila i ČSSD, podle jejího prvního místopředsedy Bohuslava Sobotky ale školné v budoucnu určitě nepodpoří.

Státní kasu to nezatíží

V budoucnu by měl každý student dostávat nevratný grant na studium, a to formou měsíčních příspěvků na účet.

Tyto granty by neměly nijak zatížit státní kasu, studenti by totiž dostávali peníze, které si dosud mohou jejich rodiče odečítat z daní při péči o nezaopatřené dítě. Věková hranice 26 let pro studentské výhody by se měla zvýšit. Další granty by měli dostávat ještě studenti z chudých rodin a handicapovaní.

Splátka minimálně 500 korun měsíčně

Ministerstvo také plánuje systém zvýhodněných studentských půjček a spoření na vzdělávání. Student by si mohl půjčit maximálně 54.000 korun ročně, z této částky by pak kromě životních nákladů při studiu platil také školné. Půjčku by začal splácet hned po škole, minimální splátka by byla 500 korun měsíčně. Zvýhodněné by mělo být i zaměstnávání studentů.

S půjčkami a sociálními stipendii nemá problém ani ČSSD. Podle Sobotky ale dávají přednost sociálním stipendiím, protože systém půjček může vést k zadlužení mladých rodin. Ministerstvo si nechalo loni vypracovat rozsáhlý průzkum, téměř polovina vysokoškoláků v něm uvedla, že na pokrytí nákladů spojených se studiem nemají dost peněz, skoro třetina z nich si financuje studia jen s nejvyššími obtížemi.

Plán finanční pomoci by měl podle ministryně školství Miroslavy Kopicové hlavně snížit závislost mladých lidí na podpoře rodičů. Proti plánu se však postavila Studentská komora Rady vysokých škol, Česká konference rektorů i Karlova univerzita. Materiál je podle nich nedopracovaný a chtěli by o něm ještě víc diskutovat. Uvedený systém je však pouze plán. Ministryně chce nechat zřídit tým, který by v průběhu roku 2011 zpracoval konkrétní návrh věcného záměru zákona.