Předdůchody mají být výhodnější než současné předčasné odchody do penze. Premiér Petr Nečas po jednání kabinetu novinářům řekl, že novinka má také ulehčit tlaku na předčasné důchody. Systém umožní jednání zaměstnanců se zaměstnavateli, a to hlavně v případech náročných profesí.

Jiné úspory

Jednou z podmínek získání předdůchodu je jeho minimální výše ve výši nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8000 korunám. Na předdůchod by lidem podle návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Žadatelé ale budou moct využít i jiné úspory. Podle vlády by možnost mohli využít třeba nezaměstnaní starší lidé, kterým se nedaří najít práci. Návrh pak počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.

Předdůchody mají umožnit čerpání penze lidem ve věku blízkém nástupu do důchodu, kteří mají například vzhledem k charakteru profese obtížné uplatnění na trhu práce. „Zvlášť v některých oborech je možnost zaměstnání v předdůchodovém věku snížená. Je řada profesí, kde opotřebení organismu je vyšší než v jiných profesích," řekl už dříve ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Předdůchody podle něj budou výhodnější než současné předčasné důchody, které se vypočítávají na základě menší procentní výměry. Díky tomu, že mají být předdůchody placené z doplňkového penzijního spoření, výše výplaty starobní penze se nezmění.