Vláda schválila i mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) na jednání evropského summitu k výsledkům čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit EU. Summit se uskuteční v příštích dnech v Bruselu. "Chceme, aby Britové oficiálně oznámili odchod co nejdřív, aby se neprodlužovalo období nejistoty, kdy máme po referendu, ale britská vláda oficiálně neřekla, že chce odejít. Dokud to neřekne, nemůžeme začít jednat o tom, jak bude rozvod vypadat," řekl novinářům Prouza.

V pracovní skupině zasednou zástupci ministerstev a hospodářských a sociálních partnerů. "ČR musí hájit své národní zájmy, jedním z našich důležitých cílů bude snaha udržet rovnocenné podmínky na britském pracovním trhu pro české občany, tedy takové, jaké využívají Britové v Česku. Pracovní skupina by měla zároveň definovat priority ČR pro budoucí podobu EU, včetně návrhů nutných reforem, kterými musí unie projít," uvedl Sobotka.

Jednání mezi unií a Velkou Británií začnou po oficiálním oznámení Británie, že chce odejít. Podle vlády se očekává, že to Británie učiní letos na podzim po sestavení nové vlády. Cílem Evropy by podle české vlády mělo být nastartovat sbližování mezi evropskými státy.

Sobotka bude pozici a priority ČR navržené skupinou konzultovat napříč politickým spektrem. Do debaty chce zapojit všechny předsedy politických stran zastoupených v Parlamentu.

V Praze dnes o brexitu jednali i ministři zahraničí visegrádské čtyřky, Německa a Francie. Shodli se na tom, že odchod Británie nezastaví vývoj EU. Špatnou odpovědí na situaci po britském referendu o vystoupení z unie by podle nich byla překotná integrace i dělání, že se nic nestalo.