V obou případech jde přitom o totéž: o existenci vlády Petra Nečase a její úsporná opatření. Na Václavském náměstí se poprvé mají sjet lidé, které neorganizují jen odbory nebo profesní skupiny. Dostavit se mají všichni, kdo chtějí říct vládě od plic, co si o ní myslí: nespokojení senioři, pacienti, sociální pracovníci, vědci, studenti, učitelé, lidé podporující Holešovskou výzvu nebo iniciativy ProAlt a Za svobodné vysoké školy.

Ozvala se i Česká lékařská komora

Odborový ekonomický expert Martin Fassmann odhalil propočty, podle nichž chystané škrty a zvýšené daně v příštích dvou letech připraví zaměstnance o 11 až 25 tisíc korun ročně. Jak sdělil, jen zvýšená daň z přidané hodnoty ukrojí z měsíčního příjmu 248 korun, zdravotní nadstandardy až 500. Do kabinetu se ve čtvrtek opřel i předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Řekl, že akademici a vysokoškolští pedagogové „by se měli postavit snahám podřídit vzdělanost a vědu i v České republice výhradně zájmům podnikatelské sféry“. Ozvala se i Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek míní, že ministerstvo zdravotnictví vyhláškou, jíž stanovilo nízké počty nemocničních lékařů, ohrožuje bezpečnost pacientů.

Předseda největší odborářské centrály Jaroslav Zavadil soudí, že škrtací mánie současné vládní garnitury, která oseká na dřeň spotřebu domácností, ekonomickou kondici Česka výrazně zhorší. Naopak ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je přesvědčen, že kdo přijde na sobotní demonstraci, podvědomě souhlasí s řeckým vývojem. „Děláme ve vládě nezbytné kroky k tomu, abychom neskončili v bankrotu,“ tvrdí strážce státní kasy. Odboráři a další organizátoři odporu nicméně trvají na odchodu vlády, která prý v posledních dnech definitivně ztratila oprávnění vést zemi.

„Každý musí vědět, že Nečas chce za každou cenu získat přeběhlíky z Věcí veřejných a udržet vládu. Copak nikdo neumí pojmenovat, že tady nejde o krev, pot a slzy, ale jen o peníze? Chtějí se jen udržet nahoře," burácel Jaroslav Zavadil. Očekává, že Václavské náměstí se zaplní. Předseda svazu KOVO Josef Středula si přeje, aby se sobotní protest stal posledním hřebíčkem do trojkoaliční rakve. Tento scénář nelze vyloučit, i když předčasné volby spíš než odboráři odstartují véčkaři. To se stane v případě, že se Karolíně Peake nepodaří přemluvit k přechodu do své platformy poslance Milana Šťovíčka a Radima Vysloužila a nezaručí v pondělí Petru Nečasu požadovanou „bezpečnou většinu“. Vedení ODS už také naplno rozjelo činnost volebního štábu. Nelze vyloučit, že příští středu sněmovna přijme zákon o zkrácení volebního období a prezident Václav Klaus vyhlásí na červen volby.

Čtěte také: Odbory: Škrty připraví lidi o jednu průměrnou měsíční mzdu