Opoziční ČSSD se s vládou na podobě důchodové reformy neshodla a normy v parlamentu nepodpoří. Kabinet i přes odpor ČSSD dále trvá na zavedení takzvaného druhého pilíře, kde si lidé budou moct na individuální účty u soukromých penzijních společností spořit.

Po středeční schůzce zástupců ČSSD a vlády to novinářům řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud se ČSSD po volbách ujme vlády, chce tuto část reformy korigovat či úplně zrušit, dodal šéf ČSSD.

Vládním návrhem reformy důchodů se ve středu zabývá sněmovna, poslanci ji projednávají v prvním čtení. Vládní koalice má sílu změny prosadit i bez opozice. Čas před schvalováním zákona by ale měla využít k práci osmičlenná expertní komise, na jejímž vzniku se vláda s ČSSD shodla.

Ta by měla probrat tři okruhy sporných témat, uvedl Sobotka. Prvním je snaha zajistit, aby lidé nepřišli o prostředky vložené do penzijního připojištění, tedy aby lidé dostali své peníze na základě podmínek, podle kterých se rozhodli spořit. Druhým jsou zvláštní penzijní programy pro zaměstnance velmi těžkých profesí a třetím věk odchodu do důchodu.

Sobotku už podruhé za sebou zradil ve sněmovně mikrofon

Předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku při proslovech ve sněmovně u řečnického pultíku zřejmě doprovází nepřízeň techniky. Již podruhé během současné mimořádné schůze ho při projevu zradil mikrofon a přestal přenášet jeho proslov. Podle Sobotky za tím vězí nejspíš technická porucha.

Poprvé sabotoval nefungující mikrofon projev předsedy ČSSD v úterý na začátku schůze, kterou řídila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Sobotku ujišťovala, že u ní problém rozhodně nevznikl a že rozhodně nestiskla tlačítko, které umožňuje předsedajícímu mikrofon řečníkům vypnout.

Stejná nehoda postihla Sobotku ve středu, když v dlouhém projevu kritizoval vládní návrh důchodové reformy. V jednom okamžiku vinou mikrofonu opět vypadl zvuk. Místopředsedkyně sněmovny a řídící schůze Vlasta Parkanová (TOP 09) ho ujišťovala, že naštěstí měla v onen okamžik ruce blízko těla. Sobotka prohlásil, že na rozdíl od ní nevěří na temné síly, ale příčinu vidí v technické poruše a byl by rád, kdyby se jí věnovali sněmovní technici.