Na ministerstvu práce by se mělo od 1. července zrušit podle návrhu vnitra devět neobsazených služebních míst kvůli převádění části agendy. Resort nicméně plánuje dohromady stejný počet míst zřídit ve třech jiných odděleních. Obdobná situace je na ministerstvu průmyslu, kde by mělo v jednotlivých odděleních zaniknout i vzniknout po 18 místech, tři by měla nově místo služebních mít status míst pracovních.

Evropská komise
Evropské komisi se nelíbí zákon o státní službě. Dotace ale ohroženy nejsou

Na SFDI by mělo vzniknout oddělení informatiky se čtyřmi pracovními posty, spolu se zrušeními několika jiných by měl zůstat počet pracovních míst zachován. Také na ERÚ má být zrušena pětice neobsazených míst, v součtu se zřízením jiných se však nemá změnit celkový počet. Na Úřadu pro ochranu osobních údajů má kvůli evropskému nařízení o osobních údajích, známému pod zkratkou GDPR, vzniknout nové oddělení nevyžádaných sdělení. Změny se týkají také hygienických stanic ve čtyřech krajích.

Výrazné kroky v rámci systemizace podnikla vláda Andreje Babiše (ANO) krátce po svém jmenování loni před vánočními svátky. Na ministerstvech a úřadu vlády ubylo 14 sekcí, zrušeno bylo celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Podle médií se žalobami proti odvolání brání například bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský či náměstci ministerstev zemědělství a práce Jiří Jirsa a Petr Hejduk.

Andrej Babiš.
Babišovy personální změny na úřadech? Porušil tím zákon, tvrdí iniciativa

Krok kritizovala opozice, která hovořila o personálních čistkách. Odborná skupina iniciativy Rekonstrukce státu pak konstatovala, že vláda služební zákon obešla, ale neporušila. Systemizace však podle iniciativy ohrožuje kontinuitu a stabilitu státní správy. Organizace Transparency International v květnu uvedla, že vláda propustila výrazně víc vysokých úředníků, než tvrdila.

Naposledy se kabinet v demisi systemizací zabýval v březnu, kdy mimo jiné rozhodl, že na úřadu vlády na začátku dubna ubude 14 služebních a šest pracovních míst. Rekonstrukce státu poté uvedla, že změny kabinet schválil v rozporu se zákonem, mimo jiné kvůli tomu, že je řádně nezdůvodnil. Náměstek pro státní službu Josef Postránecký kritiku odmítl.

Andrej Babiš.
Babiš představil Zemanovi jména ministrů, Koníček mezi nimi chybí