Válek řekl, že situace ve zdravotnictví bude složitá nejen kvůli epidemii covidu. Mnozí lidé nyní kvůli zahlcení nemocnic pacienty s covidem čekají na plánované výkony, například staří lidé na operace kloubů. Uvedl, že udělá vše pro to, aby se čekací doby zkrátily a dostaly se do doby před epidemií covidu.

Miloš Zeman a Vít Rakušan
Vít Rakušan: Vnitro by nemělo být vnímáno jako ministerstvo represe, ale bezpečí

Na dotaz, co bude jeho první krok ve funkci řekl, že ještě dnes na poradě s vedením ministerstva chce diskutovat o nastavení podmínek pro školní lyžařské zájezdy. "Chtěl bych, aby lyžařské zájezdy, které pořádá škola pro svoje studenty, pro děti do 18 let, byly s minimem omezení tak, aby se jich mohly bezpečně účastnit všechny děti," konstatoval Válek.

V řešení covidové epidemie se chce zaměřit na to, aby větší zodpovědnost převzali dospělí a rodiče dětí. Připomněl, že děti v důsledku epidemie podstupují opakované testování, musely mít také distanční výuku. Válek řekl, že chce, aby děti na své dětství vzpomínali jako na krásné, a ne jako na vězení způsobené covidem.

Člověk velkého rozhledu

Premiér Petr Fiala (ODS) při uvedení Válka do úřadu řekl, že ho zná dlouhá léta jako kolegu z Masarykovy univerzity, jako politika i jako člověka velkého rozhledu. Válek je podle něj tím pravým člověkem do čela ministerstva zdravotnictví v nynější obtížné době způsobené epidemií covidu.

Fiala také uvedl, že poděkoval předchůdci Válka Adamu Vojtěchovi (za ANO) a vedoucím pracovníkům ministerstva, s kterými se dnes setkal. I když má nynější kabinet jiné názory, uvědomuje si podle Fialy, že pracovníci na ministerstvu byli během epidemie v obtížné situaci.

 Prezident Zeman v Lánech jmenoval vládu premiéra Fialy
Zeman v Lánech jmenoval novou vládu. Budeme jiní než naši předchůdci, řekl Fiala

Nová vláda je podle Fialy připravena uvést v život svou strategii, jak žít s covidem, kterou už dříve představila. Zároveň ale bude sledovat vývoj kolem rozšíření varianty omikron. Slíbil, že kabinet bude přijímat srozumitelná opatření včas.