S balíčkem ale nesouhlasí šest poslanců vládní ODS, uvnitř strany premiéra Petra Nečase proto vznikla pracovní skupina, která má spor vyřešit. Daňový balíček nicméně minulý týden prošel do druhého kola projednávání dolní parlamentní komorou.

Na návrhu rozpočtu se v pondělí neshodla tripartita. Odboráři jej odmítají a tím, že finanční rizika navrženého rozpočtu se podle nich pohybují mezi 45 až 60 miliardami korun. Důvodem jsou podle nich odhady základních parametrů rozpočtu, předpokládaný objem výběru DPH nebo spuštění důchodové reformy. Dále jim vadí, že rozpočet počítá s dosud neschválenými zákony. Výhrady k rozpočtu mají i zaměstnavatelé.

Celkové výdaje rozpočtu na příští rok MF naplánovalo na necelých 1,185 bilionu a příjmy na 1,085 bilionu korun. Letos jsou naplánovány výdaje necelých 1,190 bilionu korun. Návrh například počítá s tím, že by měly příští rok růst platy učitelů v průměru kolem jednoho procenta.

O 12 miliard víc na důchody

Na důchody by mělo v příštím roce jít ze státního rozpočtu přes 394 miliard korun. To je zhruba o 12 miliard víc než letos. Na podpory v nezaměstnanosti plánuje stát vydat 11,3 miliardy korun, zatímco pro letošek očekává výdaje 9,2 miliardy. Průměrná nezaměstnanost by podle předpokladu vlády měla v příštím roce podle metodiky ministerstva práce stoupnout o desetinu bodu na 8,6 procenta. Na sociální dávky celkem by mělo jít v příštím roce ze státního rozpočtu 503 miliard korun. To je o 18 miliard víc, než by měl stát podle předpokladu vyplatit letos.

Státní rozpočet na příští rok by Sněmovna měla schvalovat od středy 12. prosince. Spory kolem budoucí sazby DPH posilují podle Nečase hrozbu rozpočtového provizoria.