Nečas připustil možnost změn v návrhu, které by ovšem musely být koaličně dohodnuté a nezvyšovat deficit. Předseda a ministr zahraničí TOP 09 Karel Schwarzenberg poznamenal, že teoreticky je možné si představit technické úpravy, zásadní podmínkou ale je nezvyšování deficitu nad tři procenta hrubého domácího produktu. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) je prostor pro kompromis velmi omezený, protože každá z koaličních stran brání své priority. „Už jen vyjednat tento balíček bylo velmi těžké," podotkla.

Je to poprvé v historii ČR, kdy vláda spojuje žádost o důvěru s konkrétním zákonem. Podle usnesení, které dnes přijala, žádá Sněmovnu, „aby skončila projednávání vládního návrhu zákona do tří měsíců od jeho předložení a spojuje s touto žádostí a s tímto vládním návrhem zákona svoji žádost o vyslovení důvěry".

„Krok, který jsme avizovali, dnes vláda jednomyslně přijala," poznamenal premiér. Formálně to znamená, že návrh byl „koaličně dohodnut" a podle koaliční smlouvy by jej všichni poslanci vládních stran měli ve sněmovně podpořit. Jednotu demonstrovali ministři i tím, že na tiskovou konferenci po svém jednání přišli netradičně všichni. „Člověk se nikdy nesmí nechat vydírat," poznamenal Schwarzenberg.

Nečas očekává jednání ve sněmovně, kde do návrhu poslanci budou moci ve druhém čtení zasáhnout. Rebelům ODS vadí údajně především navyšování daně z přidané hodnoty. Svůj nesouhlas tento týden dali najevo až ve chvíli, kdy sněmovna o zákonu opět hlasovala poté, co jej vrátil Senát. Při prvním projednávání i oni stejnou normu podpořili.

Konkrétní požadavky premiér neslyšel

Předseda vlády podotkl, že od skupiny svých poslanců, kteří podle něj ve středu „hrubým způsobem porušili koaliční smlouvu", zatím neslyšel žádné konkrétní požadavky.

Ve sporech podle Nečase jde zhruba o částku 15 miliard korun, tedy tří rozpočtů ministerstva zahraničí či 75 procent rozpočtu ministerstva spravedlnosti. V letech 2010 a 2011 ušetřily všechny resorty 80 miliard, připomněl. „Samozřejmě, je ještě možné tam nebo onde něco škrtnout, ale už se dostáváme na hranu, kdy například chybí prostředky na kofinancování," upozornil premiér.

Prostor pro změny v návrhu je podle něj nominálně dán výší deficitu k HDP, která musí být pod třemi procenty. Při zachování nynější výše DPH, a tedy výpadku 15 miliard, by to znamenalo by to buď zvýšit příjmy, tedy jiné daně, zvýšit schodek, či masivní škrty, ke kterým už Nečas příliš prostoru nevidí. Navíc by vedly k omezení vládní spotřeby. Peake zdůraznila, že na snahu šetřit vláda nerezignovala, její úsilí však potřebuje legislativní zakotvení a nemůže se promítnout do rozpočtu na rok 2013, který musí být přijat do konce letošního roku.

Kromě zvýšení DPH o procento v obou sazbách balíček obsahuje také zdanění lidí s vysokými příjmy, ruší a omezuje vratku spotřební daně z nafty a sjednocuje sociální dávky na bydlení. Celkový objem balíčku je okolo 25 miliard korun.

Jednání Sněmovny začne později

Schůze Sněmovny začne později, protože zasedá kabinet. Na plánované ranní písemné interpelace nepřišel ani jeden z ministrů. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) proto vyhlásila přestávku do 10:00. Je ale možné, že jednání začne ještě o hodinu později.

Kabinet měl původně zasednout ve středu po skončení schůze. Nakonec ale jednání odložil na čtvrteční ráno. Na programu má i návrh daňových změn, který poslanci ve středu i hlasy některých poslanců vládní ODS zamítli. Kabinet chce balíček předložit znovu.

Na absence ministrů, kteří se na ráno omluvili, upozornili komunisté. Vladimír Koníček (KSČM) uvedl, že projednávání interpelací kvůli tomu není možné zahájit. Němcová poznamenala, že kabinet zasedání předem ohlásil a zástupci Sněmovny jednali s úřadem vlády o přítomnosti zástupce vlády.

Němcová uvedla, že nezná přesný čas, kdy některý z ministrů do dolní komory přijde. Schůzi proto na hodinu přerušila. Pokud se určitá doba nedojedná, poslanci se sejdou až v 11:00. Písemné interpelace by se v takovém případě dnes nekonaly.