Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda zpřísnila sankce za trýznění zvířat. Úřady mohou zakázat chov

Praha – Když kopeš do psa, můžeš čekat, že tě kousne. Dlouhodobé týrání například už nesneslo pětadvacet rotvajlerů v Radonicích na Lounsku a v prosinci loňského roku napadlo matku jejich chovatelky. Žena útok nepřežila a psi skončili v útulku.

5.1.2012 20
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karel Pech

Takové štěstí ovšem neměl pes, jehož o několik dní později v Šumperku ubodal nožem a ubil sekerou dvaadvacetiletý mladík.

Otřesné osudy řady zvířat by se ovšem mohly změnit. Vláda ve středu přijala novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která obsahuje nové sankce a zpřísňuje některá ustanovení. Ta by měla buď týrání zvířat předejít, nebo alespoň zabránit jeho opakování.

„Změny jsou vítané a je to určitě velký krok k jejich ochraně. Česká republika ani v současné době nemá špatný zákon, ale tato novela podmínky ještě zlepší,“ uvedla Světlana Zvěřinová z Nadace na ochranu zvířat.

Zejména přivítala rozšíření pravomocí policie. Dosud totiž muži zákona nesměli překročit práh bytu nebo domu, i když měli podezření, že je někde zvíře týráno. Podle novely však budou moci do bytů a domů vstoupit bez povolení.

„Pokud třeba sousedi po tři dny slyšeli, že v bytě kňučí pes, policie dovnitř nesměla. To se teď mění,“ řekla Zvěřinová.

Tuto možnost vítají i samotní policisté. „Práci nám usnadní vše, co nám umožní objasnit trestnou činnost,“ řekla mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Pes nebude věc

Ochránci zvířat však s povděkem přijali i další změny, které ve středu vláda v novele odsouhlasila. Ministr zemědělství Petr Bendl upřesnil, že krutý chovatel může i o týrané zvíře přijít. „Chovateli zanikne vlastnické právo k týranému zvířeti. Dosud bylo možné pouze umístit zvíře do náhradní péče,“ upřesnil .

Neméně důležité je podle Zvěřinové i ustanovení, kdy úřady budou moci majiteli zakázat chov zvířat, pokud je v minulosti týral. Čeští policisté jen od loňského ledna do listopadu řešili 69 podobných případů.

Kdo je vůbec takových činů schopen?

„Potenciálně je schopen agresivních projevů vlastně kdokoliv. Ale obecně se dá říct, že hlavně zakomplexovaní lidé, kteří se snaží odreagovat zlostné pocity na tvorovi, který se nemůže bránit. Mohou to být ovšem i negativní pocity vůči sobě. Je to vlastně stejný princip, jako když někdo ničí neživé předměty,“ vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Jako na věc na zvíře zatím stále pohlíží i zákon. To se ovšem také změní. Od roku 2014 začne platit nový občanský zákoník, který jasně říká, že zvíře není věc, ale „živý tvor nadaný smysly“. Za zabití psa tak majitel bude moci požadovat i odškodnění kvůli psychickému otřesu.

#nahled|https://g.denik.cz/1/14/tyrani1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/14/tyrani1.jpg|Týrání v Česku#
#nahled|https://g.denik.cz/1/14/tyrani2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/14/tyrani2.jpg|Týrání v Česku#

Slováci by je utratili, Češi se jich ujmou

Praha – Dřív to vypadalo skoro jako pašování. Než existovaly zvířecí cestovní doklady, vozili se psi potají někde v tašce na toaletách. Dneska už něco takového není potřeba. Dovézt si psa ze slovenského útulku jde skoro samo.

Proč zrovna od našich východních sousedů? Slováci totiž už pět let praktikují na české poměry velmi drsný systém. Tamější zákony umožňují utratit psa v případě, že „ pro něj není možné zabezpečit náhradní péči“, tedy v podstatě kdykoliv. Veterináři tak přijdou do karanténních stanic a za chvíli je po „problému“.

„Jako první jsou adepty na utracení nemocní psi, březí feny, ale i štěňata, která jsou nákladná na očkování a zdravotní péči. Někdy jsou ale hygienické podmínky tak špatné, že zvířata nepřežijí jen samotný pobyt v karanténách,“ popisuje Denisa Salátková, dobrovolnice občanského sdružení Home 4 Pets, které k nám „dováží“ slovenské psy.

A lidem v Česku podle všeho není jejich osud lhostejný. Jen od léta se v Česku podařilo umístit více než sto psů, kteří by se jinak dočkali utracení. Převézt psa k nám není v době Schengenského prostoru takový problém. Slovenské útulky většinou zvíře vybaví doklady včetně Pet pasu, což je zvířecí cestovní doklad. „I tak je to někdy zvláštní, jezdíme tam kombíkem a snažíme vzít co nejvíce psů. Oni se jich rádi zbaví, někdy nám je sami nabízející se slovy: A nechcete si vzít ještě tohoto?“ vypráví anonymně jeden z lidí, kteří sem slovenské psy dovážejí (jeho jméno je redakci známo).

Pokud už se pes dostane do Česka, jsou dvě varianty: lidé si mohou vzít zvíře do depozita (mají ho doma a starají se o něj do doby, než se mu podaří najít stálého majitele), nebo si ho vezmou do stálé péče. Konkrétního psa, včetně jeho příběhu, si přitom lidé vyberou na internetu (třeba na adrese www.home4pets.cz).

JAN KLIČKA

Josef Duben ze Státní veterinární správy řekl Deníku:

Nejběžnější případy? Hladovění a málo místa

Praha – Podle Josefa Dubna jsou na tom Češi s počtem týraných zvířat skoro nejlépe v EU.

Můžete říci, jaké případy týrání jsou u nás nejčastější?

Chování v neodpovídajících podmínkách, tedy malý prostor, špatné krmení a péče. Případů úmyslného týrání je málo, všímají si jich média a řeší je soudy. Problém je ale ?v tom, že řízení trvají dlouho. Současné právní normy umožňují odsoudit člověka, který úmyslně mučí zvíře, i na dva roky natvrdo. Ne vždy je to ale využíváno, a když se procesy táhnou, tak se výchovný dopad rozsudku vytrácí.

Která zvířata se takto obvykle dostanou do špatných rukou?

Ta doma chovaná, tedy psi a kočky. Zjišťujeme také nevhodné případy chovu koní, protože je to dnes poměrně módní záležitost.

Klesá, nebo stoupá u nás počet týraných zvířat?

U hospodářských zvířat případů ubývá, v zájmovém chovu mírně narůstají. Je to dané tím, že doma chovaných zvířat přibývá a znalosti lidí nejsou na takové úrovni, na jaké by měly být. Proto dostaly před časem obchody, které prodávají rybičky, hlodavce nebo ptáčky, povinnost podat kupujícím informace o chovu. Když si člověk pořídí zvíře třeba po shlédnutí filmu, měl by si uvědomit, že je to živý tvor, a ne hračka. Potřebuje vhodné podmínky, má jiné požadavky než člověk. V dobré víře mají mnozí tendenci zvíře polidšťovat. Ale týráním může být i nevhodná strava – a žádné zvíře by nemělo dostávat tu lidskou, která je kořeněná, solená nebo slazená.

Když srovnáme Česko se západními zeměmi, je u nás situace lepší, nebo horší?

Jsme na tom o něco lépe než další země unie. Máme totiž poměrně dlouhou tradici v chování zvířat a nelze říci, že bychom na tom byli před přijetím zákona na ochranu zvířat v roce 1992 nějak špatně. U nás byl vždy zájem se ke zvířatům chovat slušně a zákon proti týrání jsme měli z postkomunistických zemí jako první.

Pokud má člověk podezření, že někdo z jeho okolí týrá zvíře, co by měl udělat?

Kontaktovat buď příslušnou krajskou veterinární správu, nebo policii. U mnoha podání se ukáže, že nebyla oprávněná. Má-li ale někdo dojem, že dochází k týrání, je vždy lepší to nahlásit. A to ať už jde o zvíře hospodářské, nebo ze zájmového chovu.

MICHAELA KOUBOVÁ

Čtěte také:
Muž chtěl utlouct psa kladivem

Mladík bezcitně utopil svého psa, jde do vězení

Pětatřicetiletý bezdomovec utýral psa k smrti

V Čáslavi běhala čtyři dny kočka s nožem v hlavě

U Lysé byla otrávena žena a dva psi. Asi nervovým jedem

Autor: Vilém Janouš

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 130 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Mladá Boleslav, , Adresa pro osobní jednání s uchazeči: Malešov 2,41108 Štětí, , Samostatnost, odbornost, není nutnost ŘP sk. B, pracovitost a dobrý přístup k práci., , Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, jízdní výhody, zajištění ubytování.. Pracoviště: Elzamo-jeník s.r.o.- pracoviště mb, . Informace: Jaroslav Jeník, +420 606 567 534,606 390 262.

Gastronomie - Hledáme PIZZAŘE do našeho týmu!!! 25 000 Kč

Pizzař na HPP Přijmeme do našeho výborného kolektivu pizzaře na HPP. Možnost ubytování v době směny. Práce s pecí na dřevo (praxe výhodou nikoli podmínkou). Plat 20-25.000 Kč/měsíc + personální strava, dovolená, firemní akce, další výhody... Pokud nemáš dostačující praxi nevadí, rádi tě zaučíme a ukážeme ti všechny triky, které jsou s prací spojené. Co tě čeká? Budeš se starat o připravu pizzu (bez kuchyně) tvoje nápň práce bude opravdu jen u pece.

Gastronomie - Kuchař, Praha 10 25 000 Kč

3hvězdičkový hotel v Praze 10 přijme kuchaře na HPP. Praxe min. 5 let v oboru, vyučený. Studená, hotovky, česká i mezinárodní kuchyně. Nástup možný ihned. Nástupní plat 25.000 Kč čistého.

Vzdělávání a školství - Vychovatelé pro dospělé se speciálními 23 690 Kč

Vychovatelé pro dospělé se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyšší odborné vzdělání s pedagogickým zaměřením bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů), znalost práce na PC, administrativní zdatnost. Vhodné i pro absolventy. , Zařazení do 10. platové třídy, nástupní plat v závislosti na délce započitatelné praxe, , Nabízíme: 25 dnů dovolené v kalendářním roce, 5 dnů indispozičního volna, ubytování na ubytovně v místě pracoviště, možnost získání městského nájemního bytu v Mimoni a okolí, příspěvek na stravování, využití posilovny, sauny, využití zotavoven VS ČR k rekreaci, odměny při životním a pracovním výročí, lékařská péče, příspěvek 8 000 Kč na kulturní a sportovní vyžití, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP., První kontakt osobně na adrese Věznice Stráž pod Ralskem, Máchova 260, Stráž p. R., v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod, emailem nebo telefonicky v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Věra Košťálová, +420 487 878 213vdoběod6:30-15:00.


Kateřina Perknerová.
2 5

Komentář Deníku: Co stojí za hřích s Babišem? Vnitro

reportáž z nahrávání
6

REPORTÁŽ: Zpěvák, ten tvrdý chleba má

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

/ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Bloop: Tajemný zvuk oceánu, který zachycují už 20 let podmořské hydrofony

I studená válka byla v něčem prospěšná. Američané během ní vybudovali síť podmořských hydrofonů, s jejíž pomocí chtěli vyhledávat a odposlouchávat sovětské ponorky.

Si Ťin-pching bude vládnout Číně dalších pět let

Čínský prezident Si Ťin-pching byl zvolen na dalších pět let. Rozhodli o tom jednohlasně poslanci na plenárním zasedání parlamentu. Viceprezidentem Číny se stal prezidentův člověk Wang Čchi-šan, považovaný v minulosti za hlavní osobnost Siova tažení proti korupci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT