Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda zpřísnila sankce za trýznění zvířat. Úřady mohou zakázat chov

Praha – Když kopeš do psa, můžeš čekat, že tě kousne. Dlouhodobé týrání například už nesneslo pětadvacet rotvajlerů v Radonicích na Lounsku a v prosinci loňského roku napadlo matku jejich chovatelky. Žena útok nepřežila a psi skončili v útulku.

5.1.2012 20
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karel Pech

Takové štěstí ovšem neměl pes, jehož o několik dní později v Šumperku ubodal nožem a ubil sekerou dvaadvacetiletý mladík.

Otřesné osudy řady zvířat by se ovšem mohly změnit. Vláda ve středu přijala novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která obsahuje nové sankce a zpřísňuje některá ustanovení. Ta by měla buď týrání zvířat předejít, nebo alespoň zabránit jeho opakování.

„Změny jsou vítané a je to určitě velký krok k jejich ochraně. Česká republika ani v současné době nemá špatný zákon, ale tato novela podmínky ještě zlepší,“ uvedla Světlana Zvěřinová z Nadace na ochranu zvířat.

Zejména přivítala rozšíření pravomocí policie. Dosud totiž muži zákona nesměli překročit práh bytu nebo domu, i když měli podezření, že je někde zvíře týráno. Podle novely však budou moci do bytů a domů vstoupit bez povolení.

„Pokud třeba sousedi po tři dny slyšeli, že v bytě kňučí pes, policie dovnitř nesměla. To se teď mění,“ řekla Zvěřinová.

Tuto možnost vítají i samotní policisté. „Práci nám usnadní vše, co nám umožní objasnit trestnou činnost,“ řekla mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Pes nebude věc

Ochránci zvířat však s povděkem přijali i další změny, které ve středu vláda v novele odsouhlasila. Ministr zemědělství Petr Bendl upřesnil, že krutý chovatel může i o týrané zvíře přijít. „Chovateli zanikne vlastnické právo k týranému zvířeti. Dosud bylo možné pouze umístit zvíře do náhradní péče,“ upřesnil .

Neméně důležité je podle Zvěřinové i ustanovení, kdy úřady budou moci majiteli zakázat chov zvířat, pokud je v minulosti týral. Čeští policisté jen od loňského ledna do listopadu řešili 69 podobných případů.

Kdo je vůbec takových činů schopen?

„Potenciálně je schopen agresivních projevů vlastně kdokoliv. Ale obecně se dá říct, že hlavně zakomplexovaní lidé, kteří se snaží odreagovat zlostné pocity na tvorovi, který se nemůže bránit. Mohou to být ovšem i negativní pocity vůči sobě. Je to vlastně stejný princip, jako když někdo ničí neživé předměty,“ vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Jako na věc na zvíře zatím stále pohlíží i zákon. To se ovšem také změní. Od roku 2014 začne platit nový občanský zákoník, který jasně říká, že zvíře není věc, ale „živý tvor nadaný smysly“. Za zabití psa tak majitel bude moci požadovat i odškodnění kvůli psychickému otřesu.

#nahled|https://g.denik.cz/1/14/tyrani1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/14/tyrani1.jpg|Týrání v Česku#
#nahled|https://g.denik.cz/1/14/tyrani2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/14/tyrani2.jpg|Týrání v Česku#

Slováci by je utratili, Češi se jich ujmou

Praha – Dřív to vypadalo skoro jako pašování. Než existovaly zvířecí cestovní doklady, vozili se psi potají někde v tašce na toaletách. Dneska už něco takového není potřeba. Dovézt si psa ze slovenského útulku jde skoro samo.

Proč zrovna od našich východních sousedů? Slováci totiž už pět let praktikují na české poměry velmi drsný systém. Tamější zákony umožňují utratit psa v případě, že „ pro něj není možné zabezpečit náhradní péči“, tedy v podstatě kdykoliv. Veterináři tak přijdou do karanténních stanic a za chvíli je po „problému“.

„Jako první jsou adepty na utracení nemocní psi, březí feny, ale i štěňata, která jsou nákladná na očkování a zdravotní péči. Někdy jsou ale hygienické podmínky tak špatné, že zvířata nepřežijí jen samotný pobyt v karanténách,“ popisuje Denisa Salátková, dobrovolnice občanského sdružení Home 4 Pets, které k nám „dováží“ slovenské psy.

A lidem v Česku podle všeho není jejich osud lhostejný. Jen od léta se v Česku podařilo umístit více než sto psů, kteří by se jinak dočkali utracení. Převézt psa k nám není v době Schengenského prostoru takový problém. Slovenské útulky většinou zvíře vybaví doklady včetně Pet pasu, což je zvířecí cestovní doklad. „I tak je to někdy zvláštní, jezdíme tam kombíkem a snažíme vzít co nejvíce psů. Oni se jich rádi zbaví, někdy nám je sami nabízející se slovy: A nechcete si vzít ještě tohoto?“ vypráví anonymně jeden z lidí, kteří sem slovenské psy dovážejí (jeho jméno je redakci známo).

Pokud už se pes dostane do Česka, jsou dvě varianty: lidé si mohou vzít zvíře do depozita (mají ho doma a starají se o něj do doby, než se mu podaří najít stálého majitele), nebo si ho vezmou do stálé péče. Konkrétního psa, včetně jeho příběhu, si přitom lidé vyberou na internetu (třeba na adrese www.home4pets.cz).

JAN KLIČKA

Josef Duben ze Státní veterinární správy řekl Deníku:

Nejběžnější případy? Hladovění a málo místa

Praha – Podle Josefa Dubna jsou na tom Češi s počtem týraných zvířat skoro nejlépe v EU.

Můžete říci, jaké případy týrání jsou u nás nejčastější?

Chování v neodpovídajících podmínkách, tedy malý prostor, špatné krmení a péče. Případů úmyslného týrání je málo, všímají si jich média a řeší je soudy. Problém je ale ?v tom, že řízení trvají dlouho. Současné právní normy umožňují odsoudit člověka, který úmyslně mučí zvíře, i na dva roky natvrdo. Ne vždy je to ale využíváno, a když se procesy táhnou, tak se výchovný dopad rozsudku vytrácí.

Která zvířata se takto obvykle dostanou do špatných rukou?

Ta doma chovaná, tedy psi a kočky. Zjišťujeme také nevhodné případy chovu koní, protože je to dnes poměrně módní záležitost.

Klesá, nebo stoupá u nás počet týraných zvířat?

U hospodářských zvířat případů ubývá, v zájmovém chovu mírně narůstají. Je to dané tím, že doma chovaných zvířat přibývá a znalosti lidí nejsou na takové úrovni, na jaké by měly být. Proto dostaly před časem obchody, které prodávají rybičky, hlodavce nebo ptáčky, povinnost podat kupujícím informace o chovu. Když si člověk pořídí zvíře třeba po shlédnutí filmu, měl by si uvědomit, že je to živý tvor, a ne hračka. Potřebuje vhodné podmínky, má jiné požadavky než člověk. V dobré víře mají mnozí tendenci zvíře polidšťovat. Ale týráním může být i nevhodná strava – a žádné zvíře by nemělo dostávat tu lidskou, která je kořeněná, solená nebo slazená.

Když srovnáme Česko se západními zeměmi, je u nás situace lepší, nebo horší?

Jsme na tom o něco lépe než další země unie. Máme totiž poměrně dlouhou tradici v chování zvířat a nelze říci, že bychom na tom byli před přijetím zákona na ochranu zvířat v roce 1992 nějak špatně. U nás byl vždy zájem se ke zvířatům chovat slušně a zákon proti týrání jsme měli z postkomunistických zemí jako první.

Pokud má člověk podezření, že někdo z jeho okolí týrá zvíře, co by měl udělat?

Kontaktovat buď příslušnou krajskou veterinární správu, nebo policii. U mnoha podání se ukáže, že nebyla oprávněná. Má-li ale někdo dojem, že dochází k týrání, je vždy lepší to nahlásit. A to ať už jde o zvíře hospodářské, nebo ze zájmového chovu.

MICHAELA KOUBOVÁ

Čtěte také:
Muž chtěl utlouct psa kladivem

Mladík bezcitně utopil svého psa, jde do vězení

Pětatřicetiletý bezdomovec utýral psa k smrti

V Čáslavi běhala čtyři dny kočka s nožem v hlavě

U Lysé byla otrávena žena a dva psi. Asi nervovým jedem

Autor: Vilém Janouš

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Zděbradská 68, Říčany, 251 01, , Prvotní kontakt:, - tel.: 775 484 544, , Upřesňující údaje:, - řp sk. C. Pracoviště: First & last s.r.o. - zděbradská, jažlovice, Zděbradská, č.p. 68, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Svitlana Khibovska, +420 775 484 544.

Zdravotnictví - Záchranná služba ASČR přijme 17 000 Kč

Záchranná služba ASČR přijme řidiče dopravní zdravotní služby, do nepřetržitého provozu. Základní mzda 17.000 Kč + příplatky a odměny. Nástup možný ihned. Na plný pracovní poměr. Tel.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - Sibřina, Ke Kolodějům 163, , Prvotní kontakt:, - e-mail: pro100invest@seznam.cz, , -Upřesňující údaje:, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Pro 100 invest s.r.o. - sibřina, Ke Kolodějům, č.p. 163, 250 84 Sibřina. Informace: Oleksandr Ihnatiuk, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 21 570 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelké MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21570 kč, mzda max. 24910 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme pedagogické vzdělání. , Práce v mladém kolektivu, školka prošla v minulých letech celkovou rekontstrukcí vč. venkovní zahrady. , V případě zájmu se hlaste na uvedené kontakty. , Místo výkonu práce: MŠ Chotusice č.p. 35.. Pracoviště: Základní škola chotusice, 285 76 Chotusice. Informace: Marta Radlová, +420 734 158 394.


SE ZVÍŘATY musíte být jedna rodina, popisuje Berousek junior. Základem drezury je znát se – a nemít ze sebe strach.
AKTUALIZUJEME

Celníci vyšetřují Berouska i Vietnamce z tržnice SAPA. Zabíjeli tygry

Věra Jourová.
15

Jourová: Airbnb klame zákazníky. Od Evropské komise dostalo ultimátum

Mělník a okolí: Náročnější terén své zdolání bohatě odmění

Hluboce zaříznutá kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila četná skalní města, to je typický kokořínský obrázek. Stačí vyjet třeba směrem od Mělníka a po pár kilometrech jste v malebné přírodě, kde to mají rádi pěší turisté i cyklisté. Počítat však musíte s poněkud náročnějším terénem.

Případ brutálně zbitého číšníka má mordparta. Nizozemcům hrozí pět a více let

Dva nizozemští bratři íránského původu, které soud poslal do vazby za napadení číšníka Miroslava na zahrádce restaurace v centru Prahy, čeká pravděpodobně nejméně pět let ve vězení. Na základě znaleckého posudku si případ převzala tzv. mordparta, která kromě vražd řeší také těžké ublížení na zdraví.

Svoboda pro politické vězně? KLDR chystá velkou amnestii

Severní Korea v pondělí oznámila, že u příležitosti nadcházejícího 70. výročí vzniku země vyhlásí všeobecnou amnestii. Při podobných výročích amnestuje KLDR vězně pravidelně, naposledy se tak stalo v roce 2015. Amnestie, která vstoupí v platnost 1. srpna, by se měla týkat vězňů „usvědčených ze zločinů proti své zemi a svému lidu“.  

Pozvánka pro zloděje? Naivita na sociálních sítích je horší než mizerný zámek

Dva týdny – to je pro Čechy nejčastější délka letní dovolené a zároveň více než dostatečný časový prostor pro zloděje. Lidé navíc lapkům práci výrazně usnadňují bezprostředním sdílením zážitků a fotek z cest na sociálních sítích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT