Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda zpřísnila sankce za trýznění zvířat. Úřady mohou zakázat chov

Praha – Když kopeš do psa, můžeš čekat, že tě kousne. Dlouhodobé týrání například už nesneslo pětadvacet rotvajlerů v Radonicích na Lounsku a v prosinci loňského roku napadlo matku jejich chovatelky. Žena útok nepřežila a psi skončili v útulku.

5.1.2012 20
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karel Pech

Takové štěstí ovšem neměl pes, jehož o několik dní později v Šumperku ubodal nožem a ubil sekerou dvaadvacetiletý mladík.

Otřesné osudy řady zvířat by se ovšem mohly změnit. Vláda ve středu přijala novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která obsahuje nové sankce a zpřísňuje některá ustanovení. Ta by měla buď týrání zvířat předejít, nebo alespoň zabránit jeho opakování.

„Změny jsou vítané a je to určitě velký krok k jejich ochraně. Česká republika ani v současné době nemá špatný zákon, ale tato novela podmínky ještě zlepší,“ uvedla Světlana Zvěřinová z Nadace na ochranu zvířat.

Zejména přivítala rozšíření pravomocí policie. Dosud totiž muži zákona nesměli překročit práh bytu nebo domu, i když měli podezření, že je někde zvíře týráno. Podle novely však budou moci do bytů a domů vstoupit bez povolení.

„Pokud třeba sousedi po tři dny slyšeli, že v bytě kňučí pes, policie dovnitř nesměla. To se teď mění,“ řekla Zvěřinová.

Tuto možnost vítají i samotní policisté. „Práci nám usnadní vše, co nám umožní objasnit trestnou činnost,“ řekla mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Pes nebude věc

Ochránci zvířat však s povděkem přijali i další změny, které ve středu vláda v novele odsouhlasila. Ministr zemědělství Petr Bendl upřesnil, že krutý chovatel může i o týrané zvíře přijít. „Chovateli zanikne vlastnické právo k týranému zvířeti. Dosud bylo možné pouze umístit zvíře do náhradní péče,“ upřesnil .

Neméně důležité je podle Zvěřinové i ustanovení, kdy úřady budou moci majiteli zakázat chov zvířat, pokud je v minulosti týral. Čeští policisté jen od loňského ledna do listopadu řešili 69 podobných případů.

Kdo je vůbec takových činů schopen?

„Potenciálně je schopen agresivních projevů vlastně kdokoliv. Ale obecně se dá říct, že hlavně zakomplexovaní lidé, kteří se snaží odreagovat zlostné pocity na tvorovi, který se nemůže bránit. Mohou to být ovšem i negativní pocity vůči sobě. Je to vlastně stejný princip, jako když někdo ničí neživé předměty,“ vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Jako na věc na zvíře zatím stále pohlíží i zákon. To se ovšem také změní. Od roku 2014 začne platit nový občanský zákoník, který jasně říká, že zvíře není věc, ale „živý tvor nadaný smysly“. Za zabití psa tak majitel bude moci požadovat i odškodnění kvůli psychickému otřesu.

#nahled|https://g.denik.cz/1/14/tyrani1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/14/tyrani1.jpg|Týrání v Česku#
#nahled|https://g.denik.cz/1/14/tyrani2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/14/tyrani2.jpg|Týrání v Česku#

Slováci by je utratili, Češi se jich ujmou

Praha – Dřív to vypadalo skoro jako pašování. Než existovaly zvířecí cestovní doklady, vozili se psi potají někde v tašce na toaletách. Dneska už něco takového není potřeba. Dovézt si psa ze slovenského útulku jde skoro samo.

Proč zrovna od našich východních sousedů? Slováci totiž už pět let praktikují na české poměry velmi drsný systém. Tamější zákony umožňují utratit psa v případě, že „ pro něj není možné zabezpečit náhradní péči“, tedy v podstatě kdykoliv. Veterináři tak přijdou do karanténních stanic a za chvíli je po „problému“.

„Jako první jsou adepty na utracení nemocní psi, březí feny, ale i štěňata, která jsou nákladná na očkování a zdravotní péči. Někdy jsou ale hygienické podmínky tak špatné, že zvířata nepřežijí jen samotný pobyt v karanténách,“ popisuje Denisa Salátková, dobrovolnice občanského sdružení Home 4 Pets, které k nám „dováží“ slovenské psy.

A lidem v Česku podle všeho není jejich osud lhostejný. Jen od léta se v Česku podařilo umístit více než sto psů, kteří by se jinak dočkali utracení. Převézt psa k nám není v době Schengenského prostoru takový problém. Slovenské útulky většinou zvíře vybaví doklady včetně Pet pasu, což je zvířecí cestovní doklad. „I tak je to někdy zvláštní, jezdíme tam kombíkem a snažíme vzít co nejvíce psů. Oni se jich rádi zbaví, někdy nám je sami nabízející se slovy: A nechcete si vzít ještě tohoto?“ vypráví anonymně jeden z lidí, kteří sem slovenské psy dovážejí (jeho jméno je redakci známo).

Pokud už se pes dostane do Česka, jsou dvě varianty: lidé si mohou vzít zvíře do depozita (mají ho doma a starají se o něj do doby, než se mu podaří najít stálého majitele), nebo si ho vezmou do stálé péče. Konkrétního psa, včetně jeho příběhu, si přitom lidé vyberou na internetu (třeba na adrese www.home4pets.cz).

JAN KLIČKA

Josef Duben ze Státní veterinární správy řekl Deníku:

Nejběžnější případy? Hladovění a málo místa

Praha – Podle Josefa Dubna jsou na tom Češi s počtem týraných zvířat skoro nejlépe v EU.

Můžete říci, jaké případy týrání jsou u nás nejčastější?

Chování v neodpovídajících podmínkách, tedy malý prostor, špatné krmení a péče. Případů úmyslného týrání je málo, všímají si jich média a řeší je soudy. Problém je ale ?v tom, že řízení trvají dlouho. Současné právní normy umožňují odsoudit člověka, který úmyslně mučí zvíře, i na dva roky natvrdo. Ne vždy je to ale využíváno, a když se procesy táhnou, tak se výchovný dopad rozsudku vytrácí.

Která zvířata se takto obvykle dostanou do špatných rukou?

Ta doma chovaná, tedy psi a kočky. Zjišťujeme také nevhodné případy chovu koní, protože je to dnes poměrně módní záležitost.

Klesá, nebo stoupá u nás počet týraných zvířat?

U hospodářských zvířat případů ubývá, v zájmovém chovu mírně narůstají. Je to dané tím, že doma chovaných zvířat přibývá a znalosti lidí nejsou na takové úrovni, na jaké by měly být. Proto dostaly před časem obchody, které prodávají rybičky, hlodavce nebo ptáčky, povinnost podat kupujícím informace o chovu. Když si člověk pořídí zvíře třeba po shlédnutí filmu, měl by si uvědomit, že je to živý tvor, a ne hračka. Potřebuje vhodné podmínky, má jiné požadavky než člověk. V dobré víře mají mnozí tendenci zvíře polidšťovat. Ale týráním může být i nevhodná strava – a žádné zvíře by nemělo dostávat tu lidskou, která je kořeněná, solená nebo slazená.

Když srovnáme Česko se západními zeměmi, je u nás situace lepší, nebo horší?

Jsme na tom o něco lépe než další země unie. Máme totiž poměrně dlouhou tradici v chování zvířat a nelze říci, že bychom na tom byli před přijetím zákona na ochranu zvířat v roce 1992 nějak špatně. U nás byl vždy zájem se ke zvířatům chovat slušně a zákon proti týrání jsme měli z postkomunistických zemí jako první.

Pokud má člověk podezření, že někdo z jeho okolí týrá zvíře, co by měl udělat?

Kontaktovat buď příslušnou krajskou veterinární správu, nebo policii. U mnoha podání se ukáže, že nebyla oprávněná. Má-li ale někdo dojem, že dochází k týrání, je vždy lepší to nahlásit. A to ať už jde o zvíře hospodářské, nebo ze zájmového chovu.

MICHAELA KOUBOVÁ

Čtěte také:
Muž chtěl utlouct psa kladivem

Mladík bezcitně utopil svého psa, jde do vězení

Pětatřicetiletý bezdomovec utýral psa k smrti

V Čáslavi běhala čtyři dny kočka s nožem v hlavě

U Lysé byla otrávena žena a dva psi. Asi nervovým jedem

Autor: Vilém Janouš

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní laboranti 25 000 Kč Zdravotní laboranti ZDRAVOTNÍ LABORANT/-KA PRO KLINICKOU BIOLOGII. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZDRAVOTNÍ LABORANT/-KA PRO KLINICKOU BIOLOGII, Písemné žádosti s profesním životopisem posílejte na personální oddělení Oblastní nemocnice Jičín a.s., se sídlem Bolzanova 512, Jičín, nebo na email personal@nemjc.cz., , Nabízíme: , - adekvátní pracovní a platové podmínky,, - plný nebo částečný úvazek dle dohody,, - týden dovolené navíc,, - podporu profesního růstu a vzdělávání,, - možnost ubytování,, - dotované stravování,, - benefitní karty v hodnotě 2.000,- ročně,, - benefitní telefonní čísla se zvýhodněným voláním pro zaměstnance a jejich rodinu,, - příspěvek na důchodové nebo životní pojištění až 600,- Kč/měs.,, - možnost výkonnostních i mimořádných odměn., , Požadavky:, - nepřetržitý směnný provoz,, - odpovídající vzdělání dle zákona č. 96/2004 Sb. v platném znění,, - zdravotní způsobilost a bezúhonnost., , DATUM NÁSTUPU IHNED NEBO DLE DOHODY, Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Oblastní nemocnice jičín a.s. - sídlo, Bolzanova, č.p. 512, 506 01 Jičín 1. Informace: Lenka Vyčítalová, +420 493 582 227. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 19 580 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19580 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CZ - ISCO 32560 PRAKTICKÁ SESTRA , Nabízíme zaměstnanecké stravování, týden dovolené navíc, hrazené další vzdělávání.. Pracoviště: Státní léčebné lázně janské lázně, státní podnik, náměstí Svobody, č.p. 272, 542 25 Janské Lázně. Informace: Soňa Mičánková, +420 499 860 120. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 40 800 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra (zdravotnický asistent/ka). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 40800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Činžovních domů 140, Rybitví. , Pracovní náplň: poskytování komplexní přímé obslužné péče. , Požadujeme: absolvování střední zdravotnické školy v oboru zdravotnický asistent s maturitou, nebo akreditovaného kvalifikačního kurzu zdravotnický asistent po získání úplného středního vzdělání, trestní bezúhonnost, očkování proti hepatitis B, potravinářský průkaz, ochota pracovat ve směnném provozu. , Nabízíme: platové podmínky dle platových tarifů třída 9, závodní stravování, příspěvek z FKSP ve výši 6500,- za rok, 6 týdnů dovolené, zvláštní příplatek, možnost smlouvy na dobu neurčitou.. Pracoviště: Léčebna dlouhodobě nemocných rybitví, Činžovních domů, č.p. 140, 533 54 Rybitví. Informace: Bc. Halířová Šárka Havlasová Iveta,, +420 469 779 707,469 779 709. Služby - Údržbář 30 000 Kč Správcovská firma v Praze 9 přijme údržbáře nemovitostí. Pracovní náplň: kontrola domů a jejich údržba, drobné opravy. Požadavky: řidičský průkaz, manuální zručnost, komunikační schopnosti, samostatnost, všeobecný přehled v oblasti údržby nemovitostí. Nabízíme: stravenky, příspěvek na dopravu pro mimopražské, mobilní telefon i pro soukromé účely, roční odměny, plat 30 až 35.000 Kč dle zkušeností.

Angela Merkelová v Chemnitzu
5

V migrační politice jsme udělali chybu, přiznala Merkelová v Chemnitzu

Volkswagen Passat CC.
12

Passat se bude vyrábět v Kvasinách, oznámil šéf koncernu VW Herbert Diess

Neústupný Babiš, otevření nejdelšího tunelu a rozkol kvůli brexitu: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Novým britským ministrem pro brexit se stal Barclay, vystřídal končícího Raaba

Stephen Barclay je novým britským ministrem pro brexit. Barclay až dosud zastával post náměstka na ministerstvu zdravotnictví, nyní ale nahradí Dominica Raaba, který tento týden rezignoval. Novou ministryní práce se stane někdejší šéfka rezortu vnitra Amber Ruddová.   

FOTOGALERIE: Těžká nehoda u Holic. Napasoval auto pod náklaďák

Čelní střet nákladního a osobního auta u Holic na Pardubicku. Řidič je vážně zraněn.

Jakeš: 17. listopad 1989 zinscenovaly StB a část ÚV KSČ

Bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš je přesvědčen o tom, že studentské shromáždění 17. listopadu 1989 v Praze zneužili pro své účely příslušníci Státní bezpečnosti v čele s Alojzem Lorencem ve spolupráci s některými členy tehdejšího ústředního výboru KSČ, kteří si přáli změnit stranické vedení. "Chtěli změnit svým činem vedení strany, a zatím otevírali cestu k likvidaci socialismu," uvedl šestadevadesátiletý Jakeš v prohlášení, které dnes předal ČTK.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT