Po pondělním jednání špiček ODS vyplynulo z vyjádření místopředsedů strany Drobila a Němcové, že občanští demokraté nebudou trvat na tom, že pro vládní spolupráci se skupinou poslanců kolem vicepremiérky Karolíny Peake je nutné, aby dala dohromady poslanecký klub.

„Jestli ten samotný klub bude ustaven dneska, nebo bude ustaven po hlasování o důvěře vládě, to je druhá stránka věci,“ řekl Drobil. Důležité podle něj je, aby se našla skupina poslanců, kteří budou „dýchat za vládní program“. „Už od středy jsme hovořili o tom, že číslo jako takové není podstatné. Podstatné je, jaká kvalita, jací poslanci se za tou většinou nacházejí,“ řekl Drobil.

Po hlasování o důvěře, které ukáže podporu kabinetu, chce ODS případně s platformou kolem Peake podepsat koaliční smlouvu, totožnou s nynější. Chce institucionální dohodu, netrvá ale na poslaneckém klubu.

Peake tvrdí, že kromě osmi poslanců, kteří plánují vznik nového provládního poslaneckého klubu, jsou nejméně další dva připraveni nynější kabinet podpořit. Tím je podle Peake zajištěna pro kabinet „bezpečná podpora“. Grémium ODS ale minulý týden požadovalo, aby se vláda opírala o spolupráci tří poslaneckých klubů. K založení klubu je třeba deset poslanců.

Text usnesení výkonné rady ODS

Výkonná rada schvaluje návrh Grémia ODS na vypovězení koaliční smlouvy mezi ODS, TOP 09 a stranou Věci veřejné, které bude formálně potvrzeno na jednání zástupců koalice ve formátu K9 v úterý 24. dubna s účinností od pátku 27. dubna.

Výkonná rada konstatuje, že za jediné řešení situace považuje buď institucionální dohodu na podpoře vlády Petra Nečase mezi ODS, TOP 09 a poslanci sdruženými v platformě vicepremiérky Karolíny Peake, nebo rychlou dohodu na předčasných volbách na konci června.

Výkonná rada podporuje rozhodnutí premiéra a předsedy ODS Petra Nečase požádat v pátek 27. dubna Poslaneckou sněmovnu PČR o vyslovení důvěry vládě. V případě, že vláda důvěru nezíská, vyvolá ODS jednání s dalšími stranami v Poslanecké sněmovně o jejím rozpuštění nejpozději do 3. května.

Výkonná rada schvaluje pravidla a harmonogram pro nominaci kandidátů ODS pro volby do Poslanecké sněmovny PČR, která se použijí v případě, že dojde k rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných sněmovních voleb.

Výkonná rada pověřuje Grémium ODS, aby seznámilo předsednictvo TOP 09 s nabídkou na nominaci společných kandidátů obou stran pro podzimní senátní volby v některých senátních obvodech.

Výkonná rada konstatuje, že ji Grémium ODS seznámilo s vylosovaným pořadím kandidátů pro prezidentské primárky ODS 2012. Kandidáti budou na hlasovacích lístcích uvedeni v tomto pořadí:

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu PČR (nominovaný Regionální radou ODS v Libereckém kraji)Evžen Tošenovský, europoslanec (nominovaný Regionální radou ODS v Moravskoslez­ském kraji)

Čtěte také: Předčasné volby v červnu asi nebudou kvůli dohodě koaličních lídrů