Podle Kalouska je třeba najít řešení, které by příliš nezatížilo státní rozpočet. „Pro mne je to sympatická varianta, protože jsem konzervativní pravicový politik, který sleduje vyrovnané hospodaření,“ uvedl Kalousek.

K té se kloní i premiér Mirek Topolánek (ODS). Pokud by v roce 2009 zůstaly všechny ostatní parametry daně z příjmu na letošní úrovni, polepšily by si rodiny s dvěma dětmi měsíčně zhruba o pětistovku. Každý zaměstnanec by díky tomu měl v peněžence na každých 10 000 korun příjmu o stovku navíc.

Letošní snížení daně z příjmu na 15 procent ze superhrubé mzdy (včetně zdravotního a sociálního pojištění) mělo podle vlády zvýšit mzdy všech zaměstnanců a přilepšit každé domácnosti. Skutečnost je ale kvůli lavinovitému zdražování jiná. Přitom letos lidé uplatňují příznivou roční slevu na zaměstnance i vyživovanou osobu ve výši 24 840 korun, na jedno dítě pak 10 680 korun.

Příští rok má daň z příjmu klesnout na 12,5 procenta, Kalousek je proti

Příští rok má být všechno jinak. Daně se fyzickým osobám podle zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů sníží na 12,5 procent. Jenže ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) prosadil do vládního batohu k této daňové sazbě i výrazné snížení odečitatelných položek. Pro zaměstnance a vyživovanou osobu na 16 560 korun, pro dítě na 10 200 korun. To by nejvíce odnesly středně příjmové skupiny zaměstnanců s dětmi. S tím zásadně nesouhlasí platforma Vlastimila Tlustého (ODS). Proto dotlačila koalici k závazné dohodě na úpravě této pasáže. „To musíme změnit, na snížení daňové zátěže skutečně trváme, je to závazek ODS vůči voličům,“ potvrdil Deníku poslanec Michal Doktor.

Ministr Kalousek původně zveřejnil dva propočty, které reagují na požadavek ODS. V prvním navrhuje zachovat patnáctiprocentní daň i letošní vysoké slevy a zároveň snížení odvodu na sociální pojištění o jedno procento.

V druhém případě se ponechává 12,5 procentní zdanění příjmu, ale snižuje se sleva na zaměstnance a vyživovanou osobu na 20 640 korun, naopak ta na dítě se zvyšuje na 13 320 korun. Toto řešení by zatížilo státní pokladnu více než první varianta.

Kalousek s narážkou na kritiku navrženého konceptu ze strany ČSSD, KSČM a Tlustého platformy dodal: „Jedna levicová skupina chce fiskální impulzy pomocí vyšších výdajů státního rozpočtu a druhá levicová skupina to chce učinit výpadkem na jeho příjmové straně, tedy snižováním daní. Oba přístupy vedou k většímu zadlužování budoucnosti, čemuž se bráním.“

ČSSD chce rovnou daň zrušit

ODS si je vědoma, že snižovaní daňové zátěže je trhák, s nímž se vyhrávají volby. Proto i na jarní ideové konferenci v Hradci Králové zopakovala, že příští rok by měly poklesnout odvody ze sociálního pojištění, a to až o 2,5 procenta. Zároveň se nejsilnější vládní strana vzdala svého hitu, kterým byla 12,5procentní daň ze superhrubé mzdy, tedy včetně sociálního a zdravotního pojištění. „Bylo chybou, že jsme se před volbami nechali dotlačit k abstraktnímu číslu jako hotovému řešení reálných problémů,“ dloubnul si předseda ODS Mirek Topolánek.

Zcela jiný přístup představil šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Pokud jeho strana vyhraje parlamentní volby v roce 2010, čeká občany zrušení výpočtu rovné daně ze superhrubé mzdy. Místo ní chce se sociální demokracie chce vrátit k progresivnímu zdanění. O tom, jakých platových pásem by se daň ve výši 10, 20 a 30 procent týkala, ještě bude ČSSD vést debatu.

DANĚ PODLE PLATNÉHO ZÁKONA

Rok 2008
daň z příjmu fyzických osob - 15 procent ze superhrubé mzdy (včetně sociálního a zdravotního pojištění), tedy 23 procent z hrubé mzdy
roční sleva na pracovníka - 24 840 korun
roční sleva na dítě - 10 680 korun

Rok 2009
daň z příjmu fyzických osob – 12,5 procent ze superhrubé mzdy
(včetně sociálního a zdravotního pojištění), tedy 20 procent z hrubé mzdy
roční sleva na pracovníka – 16 560 korun
roční sleva na dítě - 10 200 korun

CO NAVRHUJE MIROSLAV KALOUSEK PRO ROK 2009
daň z příjmu fyzických osob - 15 procent ze superhrubé mzdy (včetně sociálního a zdravotního pojištění), tedy 23 procent z hrubé mzdy
roční sleva na pracovníka - 24 840 korun
roční sleva na dítě - 10 680 korun
SNÍŽIT ODVOD NA SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ Z 12,5 na 11,5 procenta

CO NAVRHUJE ODS PRO ROK 2009
daň z příjmu fyzických osob - 15 procent ze superhrubé mzdy (včetně sociálního a zdravotního pojištění), tedy 23 procent z hrubé mzdy
roční sleva na pracovníka – 22 404 korun
roční sleva na dítě - 11 100 korun
SNÍŽIT ODVOD NA SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ Z 12,5 na 10 procent

CO NAVRHUJE JIŘÍ PAROUBEK PO ROCE 2010
zrušit rovnou daň ze superhrubé mzdy
zavést progresivní zdanění ve výši 10, 20 a 30 procent
Třiceti procenty zdaňovat příjmy nad 40 000 korun