Výhrady mají též lidovci Ludvík Hovorka a Jan Kasal, a to přesto, že celostátní konference KDU-ČSL dnes doporučila svým poslancům, aby reformu podpořili. Tvrdé kritice dnes podle očekávání podrobily plány vlády opoziční ČSSD a KSČM. Podle levice jsou reformy sociálně necitlivé a nahrávají pouze bohatým lidem.

Poslanec Klas se dnes nechal slyšet, že když pro reformu nezvedne ruku Tlustý, nepodpoří ji ani on. Vládní koalici by to mohlo ve dvousetčlenné dolní komoře způsobit problémy, nemá totiž zajištěnou spolehlivou většinu. Jakákoli nejednota koaličního tábora by tak pro kabinet byla kritická. Vláda přitom s reformami spojuje svůj osud. Tlustý již v úterý prohlásil, že chystané změny jsou pouze "maketou" reformy.

Opozice dnes plány vlády ve finanční a sociální oblasti podrobila tvrdé kritice. Podle sociálních demokratů a komunistů jsou změny sociálně necitlivé a nahrávají hlavně bohatým lidem. "Jsme připraveni na reformy, ale ne na sociální experimenty," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

ČSSD se domnívá, že reforma veřejných financí povede ke zvýšení inflace na 3,5 procenta, způsobí růst úrokových sazeb, a tím i zdražení úvěrů a hypoték. To následně bude mít dopad na podnikání a v souvislosti s růstem nižší sazby DPH z pěti na devět procent i na zájem lidí o nové bydlení. Vláda i odhady některých ekonomů počítají s růstem inflace kvůli reformě ke třem procentům.

Zástupci Teplárenského sdružení uvedli, že domácnostem s dálkovým teplem vzrostou kvůli navrhovanému růstu snížené sazby DPH roční náklady v průměru o 720 korun na průměrných 18.720 korun. Centrální zásobování teplem má 1,5 milionu domácností, což představuje zhruba čtyři miliony lidí, a řada firem a institucí.

Návrh reforem také počítá s tím, že firmy by v budoucnu měly nejspíš dostávat nižší příspěvky na zaměstnávání postižených. Na těžce handicapovaného pracovníka by podnikům, v nichž je víc než polovina zaměstnanců s postižením, měl stát měsíčně místo nynějších zhruba 13.000 dávat 5900 korun. Na jinak handicapovaného by pak místo dosavadních asi 6500 korun zaměstnavateli připadlo 4900 korun. Na konci února evidovaly úřady práce 72.300 postižených zájemců o místo. Tvořili tak téměř 16 procent nezaměstnaných. Národní rada osob se zdravotním postižením se k návrhům reformy nevyjádřila. Podle jejího šéfa Václava Krásy se s nimi musí nejprve podrobně seznámit.

Server Aktuálně.cz napsal, že se schválením návrhu daňové reformy vláda v pondělí rozhodla i o škrtech v rozpočtu pro příští tři roky, které jsou neobvykle tvrdé. Podle serveru vláda schválila o čtvrtinu nižší výdaje na dálnice, zmrazení výdajů skoro ve všech rozpočtových kapitolách, přísné mantinely pro růst důchodů, dotací do zdravotnictví, výdajů na armádu i na výzkum. Mzdy státních zaměstnanců se budou zvyšovat jen o 1,5 procenta ročně, ústavním činitelům včetně soudců neporostou vůbec.

Reformu veřejných financí představila vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) v úterý. Podle ní by od příštího roku měla být jednotná daň z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent. Zvýšena by měla být pětiprocentní DPH na devět procent, což by zdražilo potraviny, služby, nové byty či dopravu. Navržený balík zákonů, který má ambice zastavit zadlužování státu, počítá rovněž se snížením porodného a nemocenské a mnoha dalšími změnami v sociální politice státu. Reforma musí ještě projít parlamentem a musí ji podepsat prezident Václav Klaus.