ČTK to řekl ministr a šéf vládní legislativní rady Cyril Svoboda (KDU-ČSL) po večerním jednání s předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu Miloslavem Vlčkem (ČSSD) a Přemyslem Sobotkou (ODS).

"Většinou se poptávka po přímé volbě objevuje, když vznikne aktuální potřeba. My chceme zjistit, jaké jsou momentální postoje politických stran," uvedl Svoboda. Připomněl situaci před čtyřmi lety - když se zdálo, že poslanci a senátoři nedokážou zvolit hlavu státu, začaly všechny strany volat po tom, aby prezidenta vybírali občané. Nakonec se do čela státu dostal rozhodnutím parlamentu - i když až ve třetím kole třetí volby - kandidát tehdy opoziční ODS Václav Klaus.

Svoboda zdůraznil, že pokud se strany shodnou na potřebě zavést přímou volbu, rozhodně by se to netýkalo výběru prezidenta v příštím roce. Tehdy vyprší Klausův pětiletý mandát. O tom, zda bude pokračovat nynější prezident, nebo ho na Hradě vystřídá někdo jiný, rozhodnou opět zákonodárci v tajné volbě.

Ministr se zástupci sněmovny a Senátu jednal také o jednacím řádu obou parlamentních komor a o možné změně ústavy, která by zlepšila disciplínu při schvalování zákonů. Svoboda uvedl, že zásluhou různých nahodilých návrhů v parlamentu se právní řád "zapleveluje". "Budeme diskutovat o tom, zda se to má řešit novou právní úpravou, nebo to zvládneme například větší autoritou v klubech," poznamenal ministr.

"Legislativní rada nám navrhne řešení a my to v obou komorách posoudíme," dodal Vlček. "Návrh se týká bytostně činnosti parlamentních komor, a proto má vzejít odtud, ne z vlády," uvedl Svoboda. S poslanci a senátory chce nadále pokračovat v dialogu tak, aby vláda a parlament lépe koordinovaly legislativní činnost.

Poslanci již delší dobu uvažují, jak čelit takzvaným přílepkům čili nesouvisejícím novelám, které přidávají k návrhům jiných zákonů. Zadali proto vypracování přehledu, jak se s tímto legislativním nešvarem vypořádávají jinde. Proti této neblahé praxi, kterou používají zástupci všech stran, se v únoru důrazně postavil i Ústavní soud. Dal parlamentu najevo, že má napříště klást větší důraz na správnou legislativní proceduru.