Vítězslav Kumpera se domáhal vrácení rodinného majetku 17 let. Zámek byl jeho dědečkovi zabaven na základě Benešových dekretů. Soud uznal Kumperovy argumenty, podle nichž byly prezidentovy dekrety zneužity. V archivech se totiž našel tajný záznam ministerské porady, kde bylo jasně řečeno, že důvod pro konfiskaci majetku Antonína Kumpery neexistuje.

„Podařilo se nám získat zápis z tajné porady ministerstva financí ze 17. prosince 1948. V něm se uvádí, že zámek Koloděje za každých okolností musí zůstat v majetku státu,“ uvedl Kumperův advokát Tomáš Chlost. Navíc Kumperova rodina prokázala, že za války byla vůči Československu loajální a nijak nekolaborovala s nacisty.

Antonín Kumpera získal osvědčení o spolehlivosti již v roce 1945. Před válkou působil jako ředitel Waltrovky, továrny na výrobu leteckých motorů. V té době také koupil zámek v Kolodějích.

Budoucnost zámku není jasná. Nemovitost využívá od roku 1955 vláda pro svá výjezdní zasedání. „Úřad vlády respektuje rozhodnutí soudu. Dle zákona vyčerpal všechny řádné opravné prostředky. Další postup závisí na vedoucím úřadu, který o něm rozhodne po prostudování pravomocného rozsudku a jeho odůvodnění,“ sdělila Deníku Jana Bartošová. To znamená, že vláda by o kolodějský zámeček mohla ještě bojovat cestou dovolání k Nejvyššímu soudu.

Chlost nevyloučil, že jeho klient by se mohl se státem dohodnout. Kumpera totiž zvažuje pronájem, prodej či muzejní využití objektu.