"Prezident republiky pověřil s účinností od 24. ledna 2020 řízením Ministerstva dopravy místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka," napsal na twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Rozhodnutí o pověření Havlíčka Zeman ministrovi zašle písemně. "Bylo zvoleno doručení písemného rozhodnutí prezidenta republiky, což je zcela legitimní způsob pověření," řekl Ovčáček ČTK. Takto podle něj postupoval i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. "S panem ministrem Havlíčkem bude pan prezident hovořit již tuto sobotu v Lánech na jednání expertního týmu, tématem je doprava," dodal mluvčí.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
Babiš má problém. ČSSD a komunisté nechtějí Havlíčka na dvou křeslech

 Změnu ve vládě v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Kremlík podle něj manažersky zakázku nezvládl. Předseda vlády počítá s tím, že Havlíček bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné vlády. Havlíčka by měl Babiš uvést do úřadu v pátek po svém návratu z cesty do Izraele.

Babiš tento týden uvedl, že by chtěl ministerstva průmyslu a dopravy sloučit. Dnes novinářům řekl, že případné sloučení není na stole. Zdůraznil, že mezi oběma resorty existují významné synergie. O možném slučování ministerstev hovořil premiér v úterý. Logiku by podle předsedy vlády mělo spojení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Spojení by si uměl představit také u ministerstev práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví.

Trestní oznámení 

Premiér Andrej Babiš (ANO) podá trestní oznámení kvůli zakázce na elektronické dálniční známky. Informace, které dostává o propojení některých osob, jsou znepokojivé, řekl novinářům při pracovní cestě v Izraeli. 

"Dostáváme stále víc a víc znepokojivé informace, jak to proběhlo. Dneska už můžu potvrdit, že podám trestní oznámení," uvedl Babiš. Dodal, že dostává informace o propojení některých lidí. "Je potřeba, aby to policie vyšetřila. Ale dostal jsem zprávu od kolegů, že je to na dobré cestě, abychom v podstatě ty zakázky zrušili, vysoutěžili je znovu a otevřeně. Pro mě je to absolutně nepřijatelné," doplnil předseda vlády.

Server Zdopravy.cz dnes upozornil, že SFDI si loni v únoru najal na projektové řízení zavedení elektronické dálniční známky společnost Sapphire Advise, která je s fondem personálně propojená. Manželka jednatele a spoluvlastníka firmy Martina Šebka Helena Šebková vede ve fondu oddělení informačních technologií. Nastupující ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že pokud se vazba potvrdí, pak obchodní vztah ukončí a "vyvodí nejpřísnější důsledky".

Andrej Babiš a Vladimír Kremlík
Ministr dopravy Kremlík končí. Opozice: Dokazuje to, že ANO nemá vládu odborníků

SFDI minulý týden oznámil, že IT systém k elektronickým vinětám, který zahrnoval mimo jiné e-shop a mobilní aplikaci, zajistí společnost Asseco Central Europe za 401 milionů korun bez DPH. Zakázka vyvolala velkou vlnu kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra. Kvůli tendru v pondělí předseda vlády navrhl odvolat ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Jeho nástupcem se vicepremiér a současně ministr průmyslu a obchodu Havlíček stane v pátek.

SFDI pro zadání zakázky oslovil bez otevřené soutěže pět vybraných firem, které splňovaly jeho podmínky. Následně byla podle fondu vybrána cenově nejnižší nabídka, kterou poskytla Asseco Central Europe. Firma dnes uvedla, že je připravena smlouvu se SFDI ukončit, protože situace kolem zakázky vážně poškozovala její třicetiletou reputaci. Společnost věří, že by tento krok měl situaci vyřešit.

Firma Asseco Central Europe, kterou SFDI na vytvoření a čtyřletý provoz systému, e-shopu a mobilní aplikace k elektronickým vinětám vybral, je ochotná už uzavřenou smlouvu ukončit a nebude žádat náhradu. Dnes oznámila, že situace kolem dálničních známek vážně poškozovala jméno společnosti. Zakázku přitom nemohla komentovat kvůli povinnosti mlčenlivosti vyplývající ze smluv. Jaký bude další osud zakázky, zřejmě v pátek oznámí Havlíček. Dnes uvedl, že její okolnosti prověřují odborníci a už jsou s prací téměř hotovi. Podle ministra se při zakázce pravděpodobně stalo několik pochybení, včetně velkého manažerského selhání.