"V ČR stále přetrvává poměrně nízké povědomí o rovnosti žen a mužů. Lidé bývají statistikami překvapeni. Ženy vydělávají v průměru téměř o 22 procent méně než muži, v evropském srovnání českým seniorkám nejvíc hrozí chudoba. Veřejnost má zcela zkreslené představy o počtu znásilnění. Myslí si, že se to týká desítek až stovek žen ročně, realita je přitom až 10.000 znásilněných," řekl Dienstbier. Připomněl, že se k prosazování principu rovnosti vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Slíbila, že bude usilovat o potlačení násilí a o slaďování práce a soukromí.

Část kampaně o domácím násilí se zaměří na jeho svědky a svědkyně, tedy na přátele, kolegy, příbuzné či sousedy. Chce je naučit nebezpečnou situaci rozpoznat a obětem pomoci. Druhá část cílí na rodiče malých dětí i na budoucí otce a matky. Má je podpořit v tom, "aby volili jiné než zaběhlé vzorce", uvedl ministr.

Úřad vlády na kampaň využije peníze z norských fondů. Do konce roku začne fungovat web rovnost.vlada.cz. Informace budou i na sociálních sítích. V únoru a březnu by se v hromadné dopravě, knihovnách či mateřských centrech měly objevit letáky a plakáty. Televize odvysílá spoty. Osvětovou akci doprovodí logo, na němž jsou postavičky muže a ženy a rovnítko. "Rovnost prospívá celé společnosti," uvedla Zachariášová.

Domácí násilí

Podle Branislavy Marvánové Vargové z organizace Rosa na pomoc obětem průzkumy ukázaly, že se v životě s násilím setkala pětina žen. V posledním roce výpady od partnera či násilí v rodině zažila čtyři procenta žen. "Při přepočítání to je 170.000 žen," podotkla. Dodala, že u domácího násilí bývají často děti.

Podle Lady Wichterlové z organizace Gender Studies rodičovství má na muže a ženy odlišný dopad. "Hovoří se o pokutě za mateřství a otcovském bonusu," řekla Wichterlová. Matky obtížněji hledají práci, přijímají i nevýhodnější zaměstnání. Ženy se dvěma dětmi mají v průměru o 32 procent nižší příjem než muži. Pokud mají tři a více dětí, rozdíl činí 36 procent, shrnula výsledky výzkumu.

Mezinárodním dnem proti násilí na ženách začíná takzvaných 16 dní aktivismu. V mnoha zemích se konají kampaně či semináře. Dvoutýdenní akce skončí 10. prosince na den lidských práv.