V Praze, jejíž magistrát stejně jako loni tibetskou vlaku nevyvěsí, se také uskuteční před čínským velvyslanectví shromáždění za dodržování lidských práv v Tibetu. Souběžně v Praze, Ústí nad Labem a Kolíně pak bude benefiční koncert na podporu exilové internátní školy a dětské vesničky v Biru na severu Indie.

Poprvé zavlaje tibetská vlajka například v Nymburku, kde se radnice v minulých letech nechtěla k akci připojit hlavně kvůli obavám z možné reakce čínských investorů v tamní průmyslové zóně. V Příbrami bude vlajka viset nejen na radnici, ale i na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Jiráskových sadech. "Stejně jako minulý rok tímto gestem vyjadřujeme podporu boje za lidská práva," řekl ČTK místostarosta Václav Švenda (TOP 09). Naopak v Berouně nebo Benešově od tohoto kroku ustoupili.

V Praze se akce zúčastní většina z 57 městských částí, je mezi nimi i Praha 14, Praha 21 a Praha-Dolní Měcholupy, které se k ní přidají poprvé. Praha 10 ještě není rozhodnutá, čeká na výsledky ankety mezi zastupiteli. Opět nebude vlajka viset na magistrátu a v Praze 1 a 8. Praha 1 své rozhodnutí odůvodňuje tím, že nechce suplovat ministerstvo zahraničí, které má zahraničně-politické vztahy na starosti. Magistrát podle mluvčího nevyvěšuje žádné vlajky, Praha 8 své důvody ČTK nesdělila.

Naproti tomu na karlovarském magistrátu vlajka opět zavlaje po roční odmlce. Loni se radní na jejím vyvěšení neshodli, visela proto jen z oken primátora Petra Kulhánka a náměstka Jiřího Klsáka (oba KOA). Letos se vyvěsí pokynem primátora.

V Jihomoravském kraji se ke kampani připojí Brno, Hodonín, Blansko nebo Znojmo. Vyškov stejně jako loni vlajku nevyvěsí a nezavlaje ani v Břeclavi, protože to rada neschválila, uvedl břeclavský mluvčí Jiří Holobrádek.

Přečtěte si: Drábová vede marný boj, přitvrdilo ministerstvo

V Pardubicích bude vlajka už znovu viset na radnici i hejtmanství. Objeví se i na budově Libereckého kraje a v dalších 45 městech a obcích kraje. Tradičně mezi nimi chybí Jablonec nad Nisou a Česká Lípa.

Vyvěšením tibetské vlajky si lidé na celém světě v pátek připomenou 58. výročí neúspěšného tibetského povstání proti čínské okupaci a za uchování národní identity. V roce 1959 při něm zemřelo více než 80.000 Tibeťanů, mnoho dalších zahynulo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česko se k akci na podporu Tibetu aktivně připojilo poprvé v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily čtyři radnice.

Nenechte si ujít: Velvyslanec Kmoníček: Američany budou zajímat české výdaje na obranu