Češi a etiketa – jak jsme na tom?
Zdá se mi, že se to trošku zlepšuje. Tím, jak jsme začali komunikovat se světem, tak speciálně mladší ročníky vidí, že když se neumí dobře chovat, přiměřeně se obléct a přichystat na danou příležitost, sami to začínají vnímat jako problém. Na přednáškách vidím zájem se vzdělávat, a to i u starší generace, lidi téma etikety očividně zajímá a baví, píší mi dotazy. Celkově za sebou ale pořád vláčíme těch čtyřicet let pauzy.

Ondřej Ládek alias Xindl X
Ondřej Ládek alias Xindl X: Sitcom Comeback mi vydělal na hudbu

Vlasta 2019_38-titulkaZdroj: týdeník VlastaJak se tahle éra na dnešní etiketě podepsala?
I když už je to tolik let, pořád se musíme některé věci učit a znovu je zažívat. V zahraničí lidé na rozdíl od nás na všechno navazovali přirozeně. Pro spoustu lidí není jednoduché chovat se třeba u stolu tak, jak se podle pravidel má, přitom když přeletíte „kousek“ třeba do Londýna nebo mého milovaného Říma, tam se opravdu všichni chovat umí a muži jsou džentlmeni. Máme před sebou ještě spoustu práce. Ale co je důležité, v poslední době jako by se s etiketou roztrhl pytel, je vidět, že lidé chtějí být vychováváni, tudíž i média mají o tohle téma zájem. Naprosto zásadním problémem jsou ovšem chybějící vzory. Nemáme se od koho učit.

Co byste doporučila českým mužům, aby změnili nebo vylepšili?
Aby začali být víc džentlmeni a k ženě se chovali opravdu jako k ženě, hezky, aby jí dávali najevo větší respekt. Někdy mi připadá, že se za projevy džentlmenství jakoby stydí, a to je velká škoda.

A ženám?
Zdá se mi, že pozornost mužů moc neumějí přijímat, a to je taky škoda. Měly by zapracovat na tom, aby slušnost a takt ze strany mužů vyžadovaly, aby nebraly jako normální, že jim muž zabouchne dveře před obličejem. Ženy mají džentlmeny rády, jen pak moc nevědí, co s tím, kde je hranice. Zase ta čtyřicetiletá mezera.

Celý rozhovor s expertkou na dobré chování najdete v týdeníku Vlasta, který je právě v prodeji.

I k vrahům se chovám slušně, říká Renáta Miková.
Kriminalistka Renáta Miková: I ženy umí být brutální. Dítě otráví jedem v jídle

V aktuálním vydání si kromě jiného přečtete:

- Exkluzivní rozhovor s houslovým mágem Davidem Garrettem, který přijede koncertovat do České republiky.

- Povídání s numeroložkou Lenkou Suchardovou o číslech, které ovlivňují naše životy. Třeba taková RZ u auta má na svědomí i to, jak řídíte.

- Rozvod je pro dětskou duší trauma, silné pocity bezmoci, frustrace a odmítání ale zažívají i macechy a otčímové.

EVA RIEGEROVÁ