Nejčastěji se jako o nástupci Langšádlové, která v tomto týdnu oznámila rezignaci na funkci ve vládě, hovoří o poslanci TOP 09 Matějovi Ondřejovi Havlovi, který vedl gymnázium v Hradci Králové, dalším kandidátem je ekonom a bývalý rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja, potvrdil Válek. Strana podle něj po rezignaci Heleny Langšádlové zvažovala i zrušení tohoto ministerstva, nakonec se ho ale rozhodla spíš posílit.

Podle dřívějšího vyjádření Langšádlové vadilo TOP 09 to, že neumí svou práci prodat a je málo vidět. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dávala ministryně více úsilí do obsahové části práce než do prezentace navenek. Práci Langšádlové ocenil premiér Petr Fiala (ODS), spolupráci s Langšádlovou na prioritách, které jsou jim blízké, ocenili také vicepremiéři a předsedové Pirátů Ivan Bartoš a lidovců Marian Jurečka. Podle zástupců vědecké komunity, které ČTK oslovila, se Langšádlová věnovala své agendě dobře.

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová skončila ve vládě po dvou a půl letech:

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová na návštěvě Libereckého kraje.
Ministryně pro vědu Langšádlová podala demisi. Podle TOP 09 neuměla prodat práci

Definitivní výběr podle Válka strana oznámí příští týden po jednání předsednictva. Počítá se podle něj ale s tím, že Langšádlová bude svému nástupci pomáhat a dotáhnout rozdělané věci. „Jeho úkol je daleko více vysvětlovat veřejnosti ty věci, které se na resortu odehrály, tak aby si získávaly u veřejnosti podporu,“ řekl Válek k nástupci či nástupkyni Langšádlové.

Pekarová Adamová dnes v diskusním pořadu TV Nova Za pět minut dvanáct řekla, že už má jasného favorita. Jeho jméno ale neuvedla. O poslanci Havlovi, o kterém se spekuluje, řekla, že by tuto pozici důstojně zastával. Dodala ale, že v hledáčku jsou i další jména. „Máme hned několik osobností, které by mohly tuto pozici zastávat,“ řekla.

„Nastupovala s poměrně negativní pověstí, že není odborník, ale to ji podle mě zahubilo,“ řekl k rezignaci Langšádlové v ČT bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula. Před odvoláním ministryně by se nejdříve ptal zástupců vědeckých subjektů. Sám by na pozici preferoval někoho, kdo zkušenost s vědou má. Podle opozičního hnutí ANO je toto ministerstvo zbytečné, zrušilo by ho, řekla v ČT senátorka Věra Procházková (ANO).