Blažek od počátku svého působení na obraně neměl bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Vondra na počátku června uvedl, že pokud ji jeho náměstek nejpozději v srpnu nezíská, v úřadu skončí. Podle informací Blažek bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skutečně neobdržel. Ve funkci ho prozatím nahradí ředitel ministerské sekce vyzbrojování Pavel Bulant.

Vondra dnes odcházejícímu náměstkovi za jeho práci na ministerstvu poděkoval. „Rudolf Blažek splnil, co jsem od něj při nástupu do jeho funkce očekával, zejména šlo o vytvoření Národního úřadu pro vyzbrojování," uvedl ministr obrany. Blažek podle svých slov dokončil úkol, který na obraně měl. „Nyní bych se rád vrátil opět do soukromého sektoru a zároveň se chci více věnovat pražské komunální politice," sdělil Blažek. Národní úřad pro vyzbrojování, jehož přípravou byl na obraně pověřen, bude plně funkční od 1. ledna příštího roku.

Z některých kruhů v době jeho působení na obraně zaznívala kritika, že se místo roli náměstka věnuje pražské politice.

Podle Vondry je podmínkou pro výkon funkce náměstka platná prověrka na stupeň tajné. Blažek ale potřebné osvědčení od NBÚ nezískal, i když na obraně působil od března roku 2011. Podle médií se tak při jednáních týkajících se utajovaných skutečností nechat zastupovat svými podřízenými, kteří patřičnou prověrku mají. Blažek přitom ze své funkce zodpovídal za nákupy vojenské techniky.

Nástupce zatím není jasný

Nový náměstek pro obranné akvizice zatím nebyl jmenován. Jeho agendu dočasně převezme ředitel sekce vyzbrojování Bulant. Dvaačtyřicetiletý plukovník má ze své současné pozice na starosti nákupy armádní výzbroje a výstroje. Řeší také například problémy spojené se španělskými dopravními letouny CASA.

Právě Bulantovu sekci pro vyzbrojování chce obrana nově transformovat do podoby Národního úřadu pro vyzbrojování. Důvodem jsou především rozpočtové úspory. Podle představ ministerstva by úřad mohl sloužit i pro nákupy zbraní a střeliva pro policii a vězeňskou službu. Společný nákup by mohl vést k nižším cenám, míní ministerstvo.

Na obraně tak krátce po sobě skončí dva náměstci. Kromě Blažka svou funkci opouští i dosavadní první náměstek Jiří Šedivý, který míří do diplomacie. Od září se stane velvyslancem ČR při NATO. Jeho post zaujme někdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Rudolf Blažek se dlouhá léta angažoval na pražském magistrátu

Datum a místo narození: 22. ledna 1968, Praha

Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze (1992)

Současné funkce: náměstek ministra obrany – ředitel sekce vyzbrojování (od 1. března 2011), náměstek ministra obrany pro obranné akvizice (od 15. června 2011)

Předchozí působení: ředitel agentury Pinkerton ČSFR (1990–1992), ředitel Městské policie hl. m. Prahy (1992-duben 1997).

Politické aktivity: členem ODS je od roku 1991; v prosinci 1994 byl zvolen místopředsedou regionálního sdružení ODS v Praze; na podzim 1990 byl poprvé zvolen do pražského zastupitelstva, jehož členem je doposud; v letech 1998 až 2010 byl pražským radním a v letech 2002 až 2010 byl náměstkem pražského primátora; do konce listopadu 2011 byl předsedou klubu zastupitelů ODS na magistrátu.

Rodina: podruhé ženatý, má šest dětí (jedno z prvního manželství).

Ostatní:

2002 – Blažkovo jméno figurovalo v kauze bytů ve Špindlerově Mlýně, které představitelé pražského magistrátu či jejich rodinní příslušníci (v Blažkově případě to byla jeho manželka) získali za cenu výrazně nižší než ostatní zákazníci. Firma Navatyp, jež byty postavila, přitom pravidelně vítězila ve výběrových řízeních vypisovaných magistrátem i jednotlivými radnicemi městských částí.

10. listopadu 2009 – Kandidoval na předsedu pražské ODS, ale neuspěl. Přestože měl Blažek více nominací a byl považován za mírného favorita, předsedou organizace zůstal tehdejší primátor Pavel Bém.

25. listopadu 2009 – Primátor Bém uvedl, že podle něj hlavní díl odpovědnosti za kontroverzní projekt opencard nese první náměstek Blažek.

Listopad 2011 – Primátor Bohuslav Svoboda řekl, že v části pražské ODS okolo jejího předsedy Borise Šťastného existoval plán, podle něhož by po pádu pražské koalice byl primátorem jmenován místo Svobody právě Blažek. Ten to však popřel.

28. listopadu 2011 – Blažek byl jedním z účastníků tajné schůzky v Obecním domě, které se účastnili kontroverzní podnikatelé Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek, dále tehdejší policejní prezident Vladislav Husák a politici z jednoho křídla pražské ODS Pavel Bém, Boris Šťastný a Milan Richter. Podle spekulací médií byly tématem jednání překotné změny ve vedení metropole a také v dozorčích radách městských podniků. Ty nastaly po vítězství skupiny primátora Bohuslava Svobody v pražské organizaci strany.

Červen 2012 – Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na počátku června uvedl, že pokud Blažek nezíská nejpozději v srpnu bezpečnostní prověrku, v úřadu skončí.

28. srpna 2012 – Blažek oznámil, že se s ministrem dohodl na odchodu z funkce náměstka k 31. srpnu. Podle informací ČTK Blažek neobdržel od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) bezpečnostní prověrku.