„Zatím jsme odtěžili sto tun hlíny a odčerpali dvaadvacet kubíků vody. Na základě jejího rozboru se rozhodne o další sanaci,“ uvedl Pavel Huták, divizní ředitel firmy Sita, která sanaci provádí. Hlavní sanační práce však již Sita dokončila.

Firma bude odstraňovat poslední zbytky kontaminované zeminy a na její místo přiveze nezávadný materiál.

„Akreditovaná laboratoř provádí rozbory vody na obsah nerozpustných látek. Podle jejího výsledku se rozhodne o dalším průběhu sanace,“ potvrdila také vedoucí odboru životního prostředí kyjovské radnice Šárka Hauserová.

Když bude voda v jímkách na poli nezávadná, mohou se jámy zasypat. V opačném případě se zde vybudují šachty, do kterých se voda odčerpá.

„Do spodní vody se nafta nedostala, zadržela ji vrstva jílu. V místě není ani žádný potok nebo jiný vodní zdroj,“ uklidnila zároveň Šárka Hauserová.

V místě, kde se provádějí sanační práce, je omezená doprava. Řidiči by měli omezit rychlost a jet opatrně.

„Silnice není poškozená, ale chybí jí krajnice, výkopy pomalu zasypeme a zpevníme krajnici,“ uvedl Miroslav Stejskal z ředitelství silnic a dálnic.

Kamion s naftou se převrhl, když jeho řidič strhl auto do příkopu, aby zabránil střetu s osobním vozem, jenž vjel do protisměru.

Po převržení cisterny uniklo do pole asi devět tisíc litrů nafty. Na místě zahynul řidič auta a jeho spolujezdkyně se vážně zranila.

Čtěte související:

Nehoda u Vlkoše skončila smrtí