V Sasku se objevují vlci už od roku 2000, momentálně se tu vyskytuje třináct rozmnožujících se smeček. Přes hranice se Saskem do České republiky to však například skrz Národní park Českosaské Švýcarsko šelmy neměly daleko. Tady se vlci poprvé objevili v roce 2012, loni tu odborníci zaznamenali zhruba čtyř až šestičlennou smečku. Na území republiky to pak byly hned čtyři smečky.

Nyní se organizace rozhodly spolupracovat, aby vlky ochránily. Projektovým územím je Ústecký, Liberecký a Karlovarský kraj, dopad však má být celorepublikový.

V zoologické zahradě. Ilustrační foto.
Pražská zoo zahájila sezonu. Letos postaví australskou expozici a pavilon goril

„Vlci se objevují v různých částech republiky a šíří se fámy, že jsou do přírody vysazováni. Na základě monitoringu i genetických analýz je však jednoznačné, že jde o přirozené šíření jedinců právě ze sousedního Saska, ale i Polska," uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

Dodala, že v žádném případě nejde o plaché zvíře, jak si někteří lidé myslí. Vlci jsou naopak zvědaví a mohou se i ve dne pohybovat v obydlených částech. V noci nebo za setmění mohou u obcí hledat zbytky jídla nebo nedostatečně chráněná stáda ovcí. Škody na stádech hospodářských zvířat posuzuje právě Agentura ochrany přírody. Na druhou stranu ale vlci pomáhají regulovat počty přemnožené zvěře, kterou se živí především.

Pro člověka nemusí setkání s vlkem nutně představovat nebezpečí.

Ilustrační foto
Jaro je tu. Po Velikonocích se výrazně oteplí, bude až 20 stupňů

"Ve dne vidí hůře než člověk, takže těch pár sekund, než zjistí, že se dívá na lidi, neznamená, že chce člověka napadnout, ale že vyhodnocuje, co vlastně vidí. Poznatky z Německa, kde mají s vlkem více zkušeností, ukazují, že takové chování nepředstavuje zvýšené nebezpečí pro člověka," dodala mluvčí.

Státní instituce společně pracují na jeho monitoringu a v případě, že by se některý z vlků choval nestandardně, budou postupovat tak, aby bezpečnost lidí zajistily.

„Projekt je šancí, jak pomoci nekonfliktnímu návratu velkého predátora, a přitom vyslyšet a zohlednit zájmy dotčených subjektů. Šelmy do přírody patří úplně stejně jako jejich kořist a měli bychom být rádi, že v době globálního vymírání velkých živočichů se najdou i takoví, kteří vedle člověka mohou existovat. Pokud z toho soužití vzniknou problémy, projekt je pomůže řešit,“ řekl manažer projektu na České zemědělské univerzitě (ČZU) Tomáš Jůnek.

Silný vítr. Ilustrační foto.
Meteorologové varují před silným větrem. V neděli může vát rychlostí až 70 km/h

Právě ČZU koordinuje celý projekt a věnuje se výzkumu vlka v krajině. Ministerstvo životního prostředí pak bude v rámci projektu pracovat na vytvoření programu péče o vlka, saští partneři předávají dlouholeté zkušenosti s výskytem i monitoringem vlků.

V rámci projektu vznikly i webové stránky www.navratvlku.cz, které mohou pomoci především majitelům stád hospodářských zvířat. Informují o způsobu života a chování vlka a o tom, jak nejlépe ochránit stáda před škodami způsobenými vlkem. O průběhu plánovaných činností pak informuje web owad.fzp.czu.cz.