Začátek června spíše než blížící se léto připomínal aprílové počasí. To se však už za pár dní změní a Česko čekají pořádně horké chvilky, kdy teploty budou přesahovat 30 stupňů Celsia. „Jedná se o důsledek teplého proudění od jihu až jihozápadu. V jihozápadní Evropě se bude nacházet výrazněji prohřátá teplá vzduchová hmota a díky atmosférickému proudění se teplý vzduch dostane k nám,“ uvedl k blížící se vlně horka meteorolog Martin Štros z portálu meteocentrum.cz.

Podle meteoroložky Michaely Valachové z Českého hydrometeorologického ústavu se pomalu začne oteplovat tento víkend. „Už během soboty se částečně oteplí, maxima čekáme většinou mezi 23 a 27 stupni Celsia, ale na západě bude pravděpodobně jen kolem 20 stupňů, protože na naše území dorazí od západu studená fronta,“ informovala Valachová.

O víkendu meteorologové očekávají až 28 stupňů Celsia, ale také přeháňky a bouřky:

V pondělí se však obnoví příliv teplého vzduchu od jihozápadu až jihu. „Nejtepleji bude ve středu, kdy teploty mohou na některých místech dosahovat až k 33 stupňům Celsia. Ke konci příštího týdne aktuální výstupy meteorologických modelů naznačují opět ochlazení k 20 až 25 stupňům Celsia,“ doplnil Štros.

Příští týden tak po dlouhé době přinese tropické dny. „Naposledy jsme totiž na našem území naměřili teploty přes 30 stupňů Celsia 7. dubna. Například v Českých Budějovicích to bylo 30,9, v Čáslavi pak 30,1 stupně Celsia,“ uvedla meteoroložka Valachová.

Podle Štrose budou nejvyšší teploty příští týden na jižní Moravě, v Praze a středních Čechách. Chladněji bude ve výše položených oblastech, zejména v pohraničí a na Vysočině.

Na co si dát pozor

Nadcházející vysoké teploty budou znamenat velkou zátěž pro živé organismy, kterou umocní délka trvání vlny veder, přímé sluneční záření a také vysoká vlhkost. „Vlhký vzduch totiž omezuje odpařování potu z těla, tedy jeho ochlazování, a vede k pocitu dusna. V městské zástavbě můžeme naměřit vyšší teploty například kvůli ohřevu stěn budov a povrchů komunikací,“ informovala Valachová. Vlivem vysokých teplot dochází také k rozpínání materiálů, což může mít vliv na stav kolejnic a mostů.

Jak přečkat vlnu veder:

Fotogalerie: Jak přežít vedro

Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu meteorologové doporučují lehké oblečení, nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a nevystavovat se nadměrně vysokým teplotám. „Při pobytu na přímém slunci by měli lidé využívat krémy s vysokým UV filtrem, pokrývku hlavy a sluneční brýle,“ poradila meteoroložka.

Štros také doporučuje nosit v parnu lehké, volnější oblečení světlých barev s převahou přírodních materiálů. „Chránit by se měli zejména starší lidé nebo lidé se srdečními problémy či s vysokým krevním tlakem,“ doplnil varování.

Předpověď na léto:

Nebezpečí také hrozí při ponechání dětí či zvířat ve stojících automobilech. „Je potřeba také omezit tělesnou zátěž, která je spojena se ztrátou tekutin a se zvýšením vnitřní teploty. Pomůže zvýšit konzumaci nealkoholických nápojů, ideálně neslazené nápoje bez kofeinu. Pozor, není vhodné pít ledově vychlazené nápoje. Při použití klimatizace je dobré udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím kolem 5 stupňů Celsia. Větší rozdíl může způsobit zdravotní potíže,“ uvedla Valachová.

Výhled na prázdniny

A jaké bude léto a prázdniny?

„Podle aktuální dlouhodobé předpovědi a vývoje modelů se zdá, že letošní léto u nás nebude jako celek nijak zvlášť extrémní. Aktuální předpovědi počítají s mírně nadprůměrnými teplotami - prázdniny jako celek se jeví jako mírně teplotně nadprůměrné,“ nastínil následující měsíce Štros.