Kdyby měly doslovně platit statistiky policie a pojišťoven, obyvatelé Prahy, středních Čech či jižní Moravy by si raději měli co nejrychleji koupit lepší zámek na dveře či bytelné mříže.

Jak zabezpečujete byt před odjezdem na dovolenou? Diskutujte pod článkem!

Právě v jejich regionech se totiž od začátku roku udál největší počet vloupání do bytů a domů. Vyplynulo to z aktuálních statistik, které vydává Policejní prezidium a jednotlivé pojišťovny.

Vůbec nejméně bezpečná města jsou co do počtu vloupání Praha, Kladno a Teplice. Naopak v relativním klidu mohou být obyvatelé z Jindřichova Hradce, Domažlic nebo Rokycan, kde se podle aktuální i dlouhodobé statistiky krade nejméně.

„V prvním pololetí letošního roku došlo k celkem 2236 vloupáním, což je nárůst o 104 skutků oproti stejnému období v roce 2007,“ řekl Deníku Petr Gruber z Policejního prezidia.

Cílem jsou peníze a šperky

Ačkoliv neexistuje přesná statistika odcizených předmětů, zloději se podle pojišťoven a i policie stále zaměřují hlavně na lehčí a snáze přenositelné věci.

„Nejvíce odnášejí lehce zpeněžitelné věci, jako jsou šperky, elektronika a peněžní hotovost. Případně také sbírky mincí a známek,“ vypočítává Gruber.

Podle statistiky způsobili zloději bytaři za prvních šest měsíců tohoto roku škodu přesahující tři sta milionů korun, přičemž více než třetina připadá na vrub vykrádání obydlí v hlavním městě.

Zvláště starší lidé se podle policistů dopouštějí stále stejných chyb, když doma zbytečně přechovávají peníze v hotovosti a některé cenné šperky. V případě bytových domů pak chybí větší zájem o dění v okolí. „Zvláště v panelových domech se občané málo zajímají o to, kdo se pohybuje v domě, je-li cizí nebo tam bydlí,“ potvrzuje ze zkušenosti Gruber.

Pozor na smlouvy

Nejde však jen o nepozornost lidí vůči možným zlodějům. Na problémy s vloupáním do bytů už tradičně upozorňují i pojišťovny, které se pravidelně setkávají se špatným zabezpečením bytů a domů.

Bezpečnostní technici například stále narážejí na byty se starým typem plastového „kování“, které vůbec neodpovídá dnešním parametrům.

„Pro většinu pojišťoven je nutným minimem, aby dveře domu či bytu byly uzavřeny zámkem s cylindrickou vložkou nebo dózickým zámkem,“ řekl Deníku Pavel Vančura z ČSOB Pojišťovny. „Oba zámky jsou odolnější proti vyhmatání či vylomení zámku, protože návod na vloupání do méně zabezpečených zámků lze dneska jednoduše najít na internetu,“ upozorňuje Vančura.

Pokud už dojde ke vloupání, druhým nejčastějším problémem je pojistná smlouva. Většina ústavů se totiž opakovaně setkává s takzvaným „podpojištěním“, kdy lidé mají svůj majetek pojištěný na daleko menší částku, než jaká odpovídá jeho aktuální hodnotě. Zvlášť patrné je to v případě domů a bytů, jejichž cena stoupá, ale lidé na ně mají smluveny léta staré pojistky.

„Lidé by si na to měli dávat pozor. Pojišťovny nabízejí klientům možnost i takzvané indexace, to znamená navýšení pojistné částky v závislosti na růstu spotřebitelských cen,“ uzavírá Kateřina Bílá z pojišťovny Generali.

Grafika

Pozor, ať vás nepřepadnou na zastávce, varují Američané

Česko je ráj pouličních zlodějů. Toto upozornění je umístěno na oficiálních webových stránkách vlády Spojených států.

Dejte si pozor, aby vám v restauraci nehodili do pití rohyponol, neuspali vás a následně neokradli. Zloději vás v Česku mohou přepadnout na zastávce tramvaje, v metru či na nádraží. Udělejte si proto raději fotokopie dokladů, které vám pomohou, pokud budete okradeni.

Připadá vám to poněkud přehnané? Omyl. Přesně tak na internetu varuje americká vláda svoje turisty, kteří hodlají navštívit naši republiku. Výzva je umístěna na oficiálních webových stránkách vlády USA a kromě zmiňovaných nebezpečí upozorňuje i na „tradiční“ problém s pražskými taxikáři, kteří okrádají zahraniční turisty.

Ačkoliv nikdo nedokáže přesně odhadnout, jak může takové varování působit na potenciální návštěvníky Česka, podle odborníků na cestovní ruch je to velký problém. Nejenom že turisté k nám přestávají jezdit kvůli silné koruně, ale zmínka o kriminalitě může být dalším strašákem.

„Není se čemu divit, vždyť ani po devatenácti letech od revoluce nedokázali naši politici zajistit základní věc: abychom byli bezpečnou a bezproblémovou zemí,“ kritizuje tvrdě člen vedení Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Hotely a restaurace podle něj jenom za červenec tratí kolem třetiny svých tržeb kvůli silné koruně a strašák v podobě kriminality jim na lepších výsledcích nepřidá.

Jenže tvrzení Američanů o uspávání a okrádání zahraničních turistů zvedají ze židle úředníky na ministerstvu pro místní rozvoj, kam cestovní ruch spadá. Podle nich je kritika přehnaná a Česká republika i podle vlády USA patří spíše do zemí s nízkou úrovní kriminality.

„Je rozhodně správné, že turisté jsou před cestou upozorňováni na možné problémy. Neznamená to ale, že bychom měli turisty před pobytem u nás strašit,“ říká ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

O skutečnosti, že Česko na tom není s kriminalitou až tak špatně, podle něj svědčí i umístění na 16. místě celosvětového žebříčku bezpečnosti zemí.

„Pokud by americký turista měl brát veškerá doporučení opravdu vážně, do těch nejatraktivnějších zemí typu Francie, Španělska, Itálie nebo Británie by raději ani nevyrazil,“ dodává Vondruška.