„Česká republika – ministerstvo vnitra se omlouvá panu Fehimu Hanušovi za zásah vůči jeho osobě, ke kterému došlo 9. 12. 1995 na jeho pozemku v obci Chlustina, při kterém byl zraněn. Tímto zásahem a následným jednáním v souvislosti s tímto zásahem a stejně tak i pasivitou došlo k zásahu do jeho práv zaručených Ústavou a Listinou základních práv a svobod, do jeho práv na ochranu cti, lidské důstojnosti, ochrany soukromí, práva na ochranu tělesné integrity a práva na spravedlnost," uvedlo vnitro.

O omluvě Hanušovi za policejní zásah z roku 1995 rozhodl letos v červnu Vrchní soud v Praze, který mu podle serveru Aktuálně.cz současně přiřkl odškodné 300.000 korun. Hanuša původně požadoval 30 milionů korun. Policie vtrhla před 21 lety na Hanušův pozemek v Chlustině na Berounsku, protože ho podezírala z brutálního znásilnění mladé ženy. Muž si prý myslel, že jde o přepadení, proto vytáhl legálně drženou zbraň, aby bránil sebe i rodinu. Policisté začali střílet a Hanušu čtrnáctkrát zasáhli. Údajně znásilněná žena byla později označena za nevěrohodnou a státní zástupce obvinění proti Hanušovi stáhl. Hanušův právník poté tvrdil, že policisté věděli už před zásahem, že cizinec ženu neznásilnil.

Hanuša se později dostal do vězení za jiný incident s policií. V roce 2000 byl odsouzen k 25 letům vězení za vraždu policisty, kterého zabil při přestřelce v roce 1998. Loni na podzim byl podle Aktuálně.cz předčasně propuštěn. Incident, kvůli kterému byl Hanuša ve vězení, se stal u Letkova na Plzeňsku. Policejní hlídka pronásledovala Hanušu a jeho syna Fatmira kvůli podezření z obchodu se zbraněmi. Dvojice zastřelila třiadvacetiletého policistu, dalšího zranila. Hanuša několikrát žádal o obnovu procesu, soud ale jeho návrh vždy zamítl.