Zeman zaslal své stanovisko k reformě policejnímu prezidiu, naplánované setkání popsal jako „klasické vypořádání připomínek". „Zúčastní se ho zástupci od náměstků níže," doplnil. Tiskový odbor ministerstva vnitra odkázal na schůzi vlády, informace do té doby poskytovat nebude.

Ministrům ve středu předloží zprávu o aktuálním vývoji reformy šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD). O reorganizaci, která od srpna sloučí protikorupční a protimafiánský útvar do nové národní centrály, informoval vládu už 27. června. Průběžné zprávy má předkládat jednou za dva týdny.

Chystané změny v policii vyvolaly v minulých týdnech vládní roztržku, s reformou nesouhlasilo především hnutí ANO a hrozilo kvůli tomu odchodem z koalice. Výhrady měli i státní zástupci. Kritizovali mimo jiné, že se o konkrétní podobě organizačních změn nic nedověděli ani na Bezpečnostní radě státu, kam byli pozváni.

Kvůli sporné reorganizaci vnikla sněmovní vyšetřovací komise, která vyslechne některé státní zástupce, policisty, ministry i ředitele Bezpečnostní informační služby. ANO a KDU-ČSL chtěly změny probrat i na středečním zasedání bezpečnostní rady, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale tento bod na jednání nezařadil.