Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko potrápily bouřky, hasiči museli evakuovat dva dětské tábory

ČR /FOTOGALERIE/ – Kvůli silným bouřkám v Čechách v sobotu večer a noci na dnešek byly evakuovány desítky dětí, několik lidí se zranilo. Hasiči zasahovali u 588 událostí, což je asi pětinásobek denního průměru. Dnes to oznámila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Bouřky přerušily na mnoha místech dopravu i dodávky proudu.„

29.7.2012 2
SDÍLEJ:

V Záluží přetekl rybník nad domem s pečovatelskou službou. Voda natekla do kotelny a garáží, pod vodou bylo i okolí objektu.Foto: Deník/ Zuzana Kyselová

Většina výjezdů byla do sobotní půlnoci, celkem 572. Po půlnoci se již situace uklidnila," uvedla Zaoralová. Nejčastěji vyjížděli hasiči v Královéhradeckém a Jihočeském kraji.

Většinou hasiči čerpali vodu ze zatopených domů a odstraňovali padlé stromy. Právě pády stromů zavinily zranění. Mezi Třísovem a Plešovicemi na trati Český Krumlov – České Budějovice narazil do stromu osobní vlak. „Strojvedoucí utrpěl při srážce lehké zranění," řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. V Srníně na Českokrumlovsku zase hasiči vyprošťovali jednu osobu uvězněnou v osobním autě. Nedaleko Jablonného v Podještědí na Liberecku narazil do spadlého stromu řidič auta. U Staré Paky na Jičínsku se zranili dva lidé, když strom spadl na jejich vůz.

Kvůli přívalovým dešťům, silnému větru a padajícím stromům museli také hasiči evakuovat dva dětské tábory. Z tábora v Přísečné na Českokrumlovsku odvezli 25 lidí a z Chlístovic na Kutnohorsku 58 lidí.

Popadané stromy, bahno či voda přerušily na řadě míst dopravu. Na jihu Čech není kvůli podemletí vozovky plně průjezdná silnice I/39 u mostu přes Vltavu v Rájově na trase Český Krumlov – České Budějovice. Doprava je svedena do jednoho jízdního pruhu, policisté regulují provoz kyvadlově. Strom na kolejích asi na dvě hodiny zastavil dopravu na hlavním železničním koridoru mezi Řečany nad Labem a Přeloučí na Pardubicku.

Na dálnici D11 v oblasti 76. kilometru bahno zaplavilo vozovku, na silnici byla vrstva vody a sesul se svah na dvou místech. Místy popadaly dopravní značky. Ve směru na Prahu byl uzavřen pomalý jízdní pruh. „Budeme to uklízet určitě do 12:00," řekl pracovník střediska správy a údržby dálnic ŘSD.

V Turnově na Semilsku v Libereckém kraji dokonce padající strom zasáhl dům. Nikomu se ale naštěstí nic nestalo, výše hmotných škod zatím známa není. V sobotu navečer vyjížděli hasiči v kraji kvůli bouřkám dvacetkrát. Silně pršelo v Jizerských horách. Podle Povodí Labe ale řeky v Libereckém kraji vydatné srážky stačily pojmout, jen v Liberci dosáhla Nisa prvního povodňového stupně.

Na jihu Čech hasiči zasahovali u 150 případů souvisejících s počasím, na Vysočině vyjížděli k pěti desítkám událostí. Na Královéhradecku zasahovali hasiči na asi 80 místech. Zhruba stejný počet případů řešili i ve středních Čechách. Asi ke dvěma desítkám zásahů vyjížděli hasiči v Pardubickém kra­ji.

Bouřky měly na svědomí rovněž několik desítek poruch elektrického vedení. Několik desítek poruch na rozvodech nízkého a 13 na rozvodech vysokého napětí bylo na východě Čech. Nejpostiženější bylo Hradecko, například obce Lipnice u Dvora Králové, Všestary a Nový Bydžov, místy i Trutnovsko a Semilsko. „Dodávky energie ohroženy nejsou, místa zásobujeme z jiných větví," řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Poruchy by měly zmizet během dneška.

Bouřka lámala stromy, silnice na Budějovice už je průjezdná

Snad všemi částmi Českokrumlovska se v sobotu odpoledne a v podvečer rozléhalo houkání sirén vozidel záchranných složek.

Bouřka, která se rozpoutala po 16. hodině, udeřila s nečekanou prudkostí a silou.

Největší problém a škody způsobila bouřka v Rájově. Silnici mezi Přísečnou a Rájovem museli po bouřce dopravní policisté zcela uzavřít, protože co tam se dělo, se nechce ani věřit.

Nad Rájovem zřejmě bouře udeřila největší silou. V rájovském kopci směrem od Přísečné se náhle na frekventovanou silnici  vyvalila voda z polí a spolu s bahnem se řítila po silnici z kopce dolů do řeky. Po cestě vymlela kus jednoho jízdního pruhu a řítila se kolem domu stojícího nad řekou vpravo u silnice na most. Z něho ale padala dolů do řeky.

Dům návalu vod a bahna naštěstí odolal, ale voda urvala od domu kus dlážděného chodníku a na jeho místě zeje zhruba dva metry hluboká jáma. O kus dál voda utrhla kus svahu, takže v sousedství mostu a domu vznikla propast. Bahno a rozmanitý materiál na jejím dně zasypalo cestu, která tam vede pod mostem podél řeky.

„Voda tu před mostem dosahovala takové výšky, že pod vodou vůbec nebyla vidět svodidla," líčil starosta  Zlaté Koruny Milan Štindl, který ještě hned večer zavolal statika, aby posoudil stav domu.  Ten naštěstí ujistil, že domu nic nehrozí, jenom je třeba zajistit utržený chodník, aby se nesesul. "Ani jsme nestačili zjistit, co se děje. Odehrálo se to během pěti minut. Ale nikomu se nic nestalo, a to je hlavní," řekla mladá žena, která se kolem domu pohybovala a uklízela nezbytné.

Bouřka uvěznila auta na silnici

Ouvej ale bylo posádkám tří aut, které valící voda s bahnem na silnici uvěznila. Jim chvátali na pomoc profesionální hasiči, protože voda jim prý dosahovala až téměř k okénkám. Hasiči vysvobodili lidi z taxíku, přičemž taxík na místě zůstal. Pak z vody a bahna vytahovali oktávii a pomáhali ještě jednomu autu. Silnice byla i po opadu vody dál neprůjezdná, policisté proto odkláněli dopravu přes Zlatou Korunu.

„Teď předáme silnici silničářům a je na nich, co tu budou dál provádět," řekl v sobotu večer ředitel českokrumlovských hasičů Pavel Rožboud.

V neděli ráno už byl hlavní tah z Českého Krumlova na České Budějovice průjezdný, ovšem jen jedním jízdním pruhem. Provoz nad rájovským mostem ve směru od Krumlova řídí semafory, z obou stran se tady tvoří poměrně dlouhé kolony. Okolo nedělní desáté hodiny stála auta jedoucí směrem na Budějovice v koloně až do Přísečné.

"Je to hrozné, co se během chvilky stane," pronesla v neděli starší žena ze Záluží, která se k rájovskému mostu přišla v neděli podívat na škody, které tady voda den předtím napáchala. "Tady bývala taková lesní cesta, na ní vždycky stával červený žigulík. Teď je to zarovnané nánosem bahna a kusy utrhaného asfaltu. Ještě, že tady to auto zrovna nestálo," dodala.

Provizorně se podařilo opravit i cestu pod rájovským mostem, která vede k některým domům v osadě a také bývalému kempu.

Podle vyprávění hasičů ve vodě uvázla i auta v Českém Krumlově Pod Kamenem, kde se voda zvedla také hodně vysoko. Hasiči vyprošťovali rovněž vozidlo, které zapadlo na silnici spojující Domoradice a Vyšný, další vůz zapadl do výmolu, který se vytvořil na prvním zámeckém nádvoří.

Českokrumlovský starosta Dalibor Carda v sobotu večer svolal zasedání městské povodňové komise, která řešila například komplikace v dopravě, způsobené zejména následky přívalových dešťů, ale i nasazení techniky určené k likvidaci škod po bouřce.

Kvůli bouřce organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov zrušili sobotní koncert The Queen Symphony v Pivovarských zahradách kvůli "naprosté nezpůsobilosti jeviště i hlediště".

Problémy měli i lidé ubytovaní v jednom vodáckém kempu. „V kempu, kde říkáme U Osmi špic, lidi neohrožovala řeka, ale potok, který tam tekl," líčil Pavel Rožboud. „Tak jim hasiči pomáhali dostat se odsud. Tahali je odtud i s loděmi."

Na pomoc volali starostu rovněž obyvatelé domu s pečovatelskou službou v Záluží. Dům stál ve vodě podobně jako zámek Červená Lhota. Ale tady okolní jezero dosahovalo pouze pod kolena. "Přetekl totiž rybník nad pečovatelákem a voda tekla rovnou k němu," sdělil na místě starosta Dolního Třebonína Pavel Ševčík. S třebonínskými hasiči pracovali na tom, aby obyvatelům domu pomohli. Instalovali čerpadlo a kopali stružku, kterou vodu z jezera odváděli pryč. Hasiči také plnili pytle pískem, aby zabránili vniknutí vody do dalších částí domu. Potopa byla totiž už v kotelně, kde voda dosahovala ke kotlli, stály v ní hromady dřeva stejně jako hromada uhlí. "A vodu máme i v garáži, podívejte se," ukazovala Jana Kalkušová. "Moc nezbývá, a voda nám z kotelny přeteče i do sklepů."

Přívalové deště valící se z tzv. serpentiny zaplavily v sobotu vodou a bahnem českokrumlovské kino. "Vše se odehrálo během představení, které nebylo přerušeno," informoval v neděli provozovatel kina Jan Jiřička. Ten za pomoci dalších kolegů kino večer částečně vyklidil. "Hlavní úklid chceme zvládnout v neděli, aby nebyla přerušena další projekce kina. Bouřka ale poškodila synchronizaci projektoru s počítačem, a tak se plánované večerní filmové představení - záznam koncertu U2 - nekonalo. Všem divákům a zejména těm, kteří přijeli z Českých Budějovic i přes potíže s uzávěrkou komunikace v Rájově, se omlouváme a filmové představení U2 nabídneme v srpnovém programu," dodal Jan Jiřička.

Mluvčí jihočeských hasičů Jana Neškodná upřesnila, že profesionální i dobrovolní hasiči na mnoha místech Českokrumlovska odklízeli ze silnic a cest popadané stromy. Jeden přehradil železniční trať mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. U Třísova do něj po 19. hodině narazil osobní vlak, strojvedoucí se lehce zranil - pořezal si ruku. Doprava na železnici byla po nehodě uzavřena, náhradní přepravu zajišťovaly autobusy. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápaly byl provoz na trati obnoven v sobotu ve 21.55 hodin. "Na vlaku vznikla škoda za sto tisíc korun, újma na trati byla vyčíslena na pět tisíc," upřesnil v neděli před polednem Martin Drápala.

Evakuovaný kemp

Nouze nebyla ani o další události spojené s přívalovými srážkami a bouřkou. "Například v Rožmberku nad Vltavou pak voda vyplavila na silnici kameny, v Zubčicích bylo nutné čerpat vodu z místní návsi," popsala v sobotu večer Jana Neškodná.

Na českokrumlovském Latránu spodní voda vyplavila restauraci, na dalších desítkách míst bylo nutné čerpat vodu ze sklepů.

Bouřka znemožnila také koncert Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, když voda zalila Pivovarskou zahradu, kde se měl koncert konat pod širým nebem.

Prudký déšť zvedl i hladiny vodních toků v regionu. Například Vltava ve Spolí vystoupala z úrovně 110,4 centimetru, kterou si držela v sobotu v 16 hodin, na 131,5 centimetru. Tuto hodnotu hydrologové naměřili o dvě a půl hodiny později. Do nedělního rána vody v korytě Vltavy ubylo, výška hladiny činila 122 centimetry.

Více vody po dešti teklo i korytem Malše v Kaplici - z deseticentimetrové výšky vystoupala hladina během dvou hodin až na hodnotu 39 centimetrů. V neděli ráno bylo v korytě ještě o něco málo vody více, hladina dosahovala výšky 41 centimetrů.

Nervy Kapličáků ještě více pocuchal Novodomský rybník, který se v sobotu k večeru na několika místech vylil ze svého koryta. "Podle toho, co vím, však naštěstí domy nezplavil, rozlil se jen do zahrad," sdělila Zdenka Pecháčková z Kaplice, jejíž rodiče žijí právě v místní části Nové domky, kudy potok protéká. "Situaci podle mě zachránil nový most s větším průtokem. Kdyby tu byl most stejný jako před povodněmi v roce 2002, mohlo vše dopadnout mnohem hůř," doplnila Zdenka Pecháčková.

Ne všechny části regionu zasáhla sobotní liják doprovázený bouřkou plnou silou. Například hydrometeorolog Jiří Štěpán zaznamenal, že ve Vyšším Brodě spadlo v době od 18 do 19.30 hodin celkem 7,5 milimetru srážek. "To není žádná závratná hodnota. Vyšebrodsku se ten největší liják vyhnul, nepršelo nijak vydatně a bouřka tu byla celkem slabá," poznamenal Jiří Štěpán.

Hasiči i ČEZ odstraňují následky bouřky ve středních Čechách

Hasiči v noci zasahovali na 80 místech středních Čech postižených sobotní bouřkou. Evakuovat museli i dětský tábor u Uhlířských Janovic. ČEZ stále eviduje šest poruch na vysokém napětí na Kutnohorsku, Čáslavsku a Kolínsku. Výpadek elektřiny zkomplikoval i výrobu skla ve sklárnách v Sázavě na Benešovsku, řekla mluvčí hasičů Lenka Kostková.

„Nejčastěji jsme z komunikací odstraňovali popadané stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů, čistili ucpanou kanalizaci. Nejvíce silný vítr a prudký déšť zasáhl Kutnohorsko a Nymbursko. Polovina výjezdů po bouřce byla právě na Kutnohorsku. Kvůli silné bouřce v sobotu večer byly v pohotovosti všechny jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů," uvedla mluvčí.

V Chlístovicích na Kutnohorsku museli hasiči evakuovat 40 dětí a 15 vedoucích z dětského tábora, které převezli na stanici do Uhlířských Janovic. Všechny nakonec ubytovali u místních dobrovolných hasičů a pro děti si nyní jezdí jejich rodiče.

Poškozené stromy hasiči odstraňovali i před kolínskou nemocnicí, v poděbradském domově důchodců odčerpávali vodu ze zaplavené kuchyně. Kvůli výpadku elektrického proudu museli pomáhat lidem z výtahů v Čelákovicích na Praze-východ nebo v Milovicích na Nymbursku. Ve sklárnách v Sázavě na Benešovsku výpadek pak hasiči pomáhali chladit šest van vytvořeného skla.

V odstraňování následků bouřky hasiči nadále pokračují, dodala Kostová.

Zejména popadané stromy a větve ve středních Čechách poškodily množství vedení elektrické energie skupiny ČEZ. „Aktuálně na Čáslavsku, Kolínsku a Kutnohorsku evidujeme šest poruch na vysokém napětí a několik na linkách nízkého napětí. Část včerejších poruch se podařilo odstranit již v noci, nyní intenzivně pracujeme a očekáváme, že do několika málo hodin by mělo dojít k obnovení dodávek elektřiny na většině lokalit," uvedl mluvčí ČEZ Jan Beneš.

Bouřky na východě Čech zaplavily domy a cesty a lámaly stromy

Během sobotního večera a noci na dnešek museli hasiči na východě Čech vyjíždět k více než stovce výjezdů na likvidaci následků silných bouřek. Nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a větve a odčerpávali vodu. Bouřky také zkomplikovaly dopravu na silnicích i železnici a poškodily energetické sítě.

Na Královéhradecku zasahovali hasiči na asi 80 místech. Voda zaplavila sklepy a domy, mimo jiné jeden ze sálů Kongresového centra Aldis v Hradci Králové. V Novém Bydžově na Hradecku byly pod vodou sklepy v celých ulicích. Postiženo bylo také Jičínsko a Trutnovsko, u Staré Paky na Jičínsku spadl strom na auto, dva lidé byli zraněni.

Na dálnici D11 v oblasti 76. kilometru bahno zaplavilo vozovku, na silnici byla vrstva vody a sesul se svah na dvou místech. Místy popadaly dopravní značky. Ve směru na Prahu byl uzavřen pomalý jízdní pruh. „Budeme to uklízet určitě do 12:00," řekl pracovník střediska správy a údržby dálnic ŘSD.

Překážky na trati v noci přechodně zastavily provoz na tratích mezi Smiřicemi a Předměřice nad Labem na Královéhradecku, Starou Pakou na Jičínsku a Roztokami u Jilemnice na Semilsku a v úseku Hradec Králové hlavní nádraží – Hněvčeves. Dráhy pro cestující přistavily náhradní autobusy, pokud to bylo nutné.

Asi k dvěma desítkám zásahů vyjížděli také hasiči v Pardubickém kraji, nejčastěji v oblasti Přelouče a Lázní Bohdaneč na Pardubicku, kde odčerpávali vodu a odklízeli stromy.Kmeny hasiči odstraňovali také v Moravské Třebové a ve Svitavách, kde padající větve lehce zranily dva lidi. V Rohozné na Svitavsku také voda stékající z polí zaplavila několik sklepů rodinných domů. Strom na kolejích rovněž asi na dvě hodiny zastavil dopravu na hlavním železničním koridoru mezi Řečany nad Labem a Přeloučí na Pardubicku.

Energetici chtějí dnes opravit poruchy, které bouřka napáchala na rozvodných sítích. Několik desítek poruch bylo na rozvodech nízkého a 13 na rozvodech vysokého napětí. Nejpostiženější bylo Hradecko, například obce Lipnice u Dvora Králové, Všestary a Nový Bydžov, místy i Trutnovsko a Semilsko. „Dodávky energie ohroženy nejsou, místa zásobujeme z jiných větví," řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Poruchy by měly zmizet během dneška.

Strom spadlý v Turnově na dům se podařilo odstranit

Třicetimetrový strom spadlý v Turnově na Semilsku na střechu rodinného domu se podařilo hasičům v noci odstranit, aniž by poškodil sousední dům nebo garáž. Silný vítr a déšť v noci další škody nezpůsobily, řekli dnes operační důstojníci hasičů pro Liberecký a Ústecký kraj.

V Turnově - Hruštici hasiči strom odstraňovali s pomocí dvou jeřábů a plošiny. "Postupně jsme ho rozřezávali," uvedl operační důstojník. Rozložitý strom na střechu spadl v sobotu v 16:30, čtyři jednotky hasičů zde byly do 23:00.

V sobotu navečer měli hasiči v Libereckém kraji na 20 zásahů v souvislosti s bouřkami, zejména na Semilsku. V Železném Brodě například jeden strom spadl na elektrické vedení a dvě auta. Šest stromů likvidovali hasiči na silnici v Nové Vsi nad Popelkou směrem na Starou Paku. Strom o průměru 20 centimetrů spadl i do kolejiště mezi Martinicemi a Bělou. V obci Pole u Jablonného v Podještědí na Českolipsku narazila do stromu Škoda Octavie. Řidič skončil v péči záchranářů.

Silně pršelo zejména v Jizerských horách, podle srážkoměrů Českého hydrometeorologického ústavu tam napršelo až 61 milimetrů. Podle Povodí Labe ale řeky v kraji vydatné srážky stačily pojmout, jen v Liberci dosáhla Nisa prvního povodňového stupně.

Ústecký kraj bouřky nezasáhly, pršelo tam jen mírně.

Hasiči na jižní Moravě zasahovali kvůli bouřce na 30 místech

Kvůli silnému větru a bouřce zasahovali v sobotu večer a dnes na asi 30 místech kraje jihomoravští hasiči. Většinou odklízeli popadané stromy a větve, řekl operační důstojník hasičů David Staněk.

„Většina práce se týkala soboty večer, dnes jsme likvidovali asi tři spadené stromy," uvedl Staněk. Podle něj se bouře přehnala celým krajem. Začala na Znojemsku, kde v obci Práče spadlo stožár elektrického vedení. „Situaci jsme předali energetikům," uvedl Staněk.

Čtěte také: Česko zasáhly silné bouře. Voda podemlela dálnici, padaly stromy

Autor: Redakce, ČTK

29.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rome a Julie

Shakespeare se zamiloval. Kde? V Libni

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

Unikátní levhartí dvojčata a předčasný Advent: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 23. listopadu 2017.

Doping? Řešení stále odsouváme, štve Hamzu

Stále nic nového. Dopingová aféra v biatlonu pořád nemá v dohledu konečné resumé. Podle šéfa českého svazu Jiřího Hamzy vedení světové federace (IBU) alibisticky jen čeká na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV).  

Kandidát na fotbalového bosse Fousek: I v české komoře lidé chtějí změnu

/ROZHOVOR/ Jde znovu do boje. Podpora příznivců ho přesvědčila. Petr Fousek se opět bude ucházet o post předsedy fotbalového svazu. Na valné hromadě, která se koná 12. prosince, se o nejvyšší pozici v českém fotbale utká s Martinem Malíkem.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT