Krajská hygienická stanice v Liberci zakázala vodu z veřejného vodovodu v části Nového Boru a Okrouhlé pít v sobotu 22. srpna, když v ní laboratorní rozbory odhalily fekální znečištění. Ve vodě bylo nadlimitní množství bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví. V obou obcích onemocněly stovky lidí, zda to souvisí se znečištěním vody, hygienici stále zjišťují.

„Výsledky rozboru vzorků, které prováděl SČVK i hygienická stanice jsou v pořádku, je ale potřeba vodu odtočit, aby se chlor dostal i do koncových rozvodů v budovách," řekla ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Občané by podle ní také měli vědět, že se mohou přechodně zhoršit vlastnosti vody – může být víc cítit chlorem, případně bude zakalená, protože dlouho stála v potrubí. Takovou vodu nedoporučují hygienici pít, ale je třeba ji důkladně odtočit. „I pokud je voda čistá, doporučujeme ještě prvních 24 hodin od jejího spuštění vodu na pití převářet, na ostatní věci už je vodu možné použít bez obav," doporučila Prattingerová.

V Okrouhlé minulý týden ukázaly rozbory vody znečištění jednoho z vodojemů. V sousedním Novém Boru byly podle SČVK všechny zdroje pitné vody v pořádku, jen v Revoluční a Lužické ulici prokázaly dva vzorky znečištění. Do sítě se zřejmě dostalo při odstávce vodovodu 18. srpna, odkud, to vodohospodáři zjišťují.

Na odškodnění je brzy

Na radnici v Novém Boru už se obracejí první lidé s žádostmi o odškodnění kvůli infekčnímu průjmovému onemocnění, nebo chtějí informace o tom, kde odškodné žádat. Na to je však brzy. „V současné době odborníci stále pátrají po příčině nákazy a odpovědném subjektu. Až bude zřejmé, kdo za situaci odpovídá, mohou se občané právě na tento subjekt s žádostmi o odškodnění obracet," informoval novoborský starosta.

Se situací v Novém Boru a Okrouhlé se v úterý přijel seznámit hejtman Libereckého kraje Martin Půta. S novoborským starostou jednal i o případné pomoci ze strany kraje. Pracovní schůzky se zúčastnila také zástupkyně Krajské hygienické stanice v České Lípě Pavla Procházková, která konstatovala, že nositelem potvrzené infekce noroviry je s velkou pravděpodobností voda.

„Nyní je důležité vzniklou situaci napravit, najít zdroj znečištění a vyšetřit, kdo nese odpovědnost za zdravotní potíže našich občanů. V této souvislosti jsme již podali trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Objasnit zdroj, způsob přenosu onemocnění a stanovení protiepidemických opatření k zabránění dalšího šíření by mohl pomoci dotazník Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, který je distribuován do poštovních schránek a je také k dispozici na městském úřadě i webových stránkách města.

„Pro obyvatele je to nepříjemná a mimořádná situace. Od propuknutí infekce ji město aktivně řeší a ve spolupráci s hygienickou stanicí a vodárenskou společností přijalo maximální opatření, se kterými jsem se dnes přímo v Novém Boru seznámil. V současné době je iniciované jednání hejtmanů s hlavním hygienikem. Jedním z témat, o kterém jsem hovořil i se starostou Jaromírem Dvořákem, může být úprava pravidel tak, aby bylo přesně určeno, kdy a při jakém počtu by měli lékaři neprodleně informovat obce a kraj o podezření nákazy," řekl po schůzce hejtman Martin Půta.