„Nejhorší situace je v oblasti Jeseníků, kde spadlo doposud více než 130 mm srážek,“ uvedl Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí, kde povodňová komise zasedala.

Trvalé srážky mírné až silné intenzity budou pokračovat v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku ještě do pátečního rána, na severovýchodě Moravy a Slezska pravděpodobně až do pátečního poledne.

K opakování větších srážek by v následujících dnech již nemělo docházet. „Vzhledem k dlouho trvajícímu suchu vodní toky stačí většinu srážek bez problémů pojmout,“ dodal Kašpar.

Povodňová aktivita je na většině míst na druhém stupni. V povodí Malše se očekává vzestup až na hranici 3. stupně povodňové aktivity. Ten byl zatím vyhlášen na Vidnávce a Bělé na severu Moravy, kde se předpokládá další vzestup hladiny. Hydrometeorologové varují, že by tu mohlo dojít k lokálním záplavám až na úrovni dvacetileté vody.

Nejvyšší srážky na jihu Čech zaznamenali meteorologové vNovohradských horách. Od středy večer do včera do čtrnácti hodin spadlo vNovohradských horách sedmdesát až osmdesát milimetrů srážek.

„Celkem očekáváme za den a půl přes sto milimetrů srážek,“ odhadl včera vývoj meteorolog František Vavruška zČeského hydrometeorologického ústavu. VČeských Budějovicích naměřili meteorologové do včerejší 14. hodiny 60 milimetrů, ve Vyšším Brodě 50 milimetrů ale vKocelovicích u Blatné už jen 11 milimetrů.

Stouply hlavně hladiny toků v Novohradských horách. Černá v Líčově ve čtvrtek dopoledne překročila druhý povodňový stupeň, stoupá i hladina Malše, kde byl vYPořešíně odpoledne první stupeň protipovodňové aktivity.

Lokální vichřice a extrémní deště způsobily zvýšený počet poruch na Šumpersku

Větrná smršť spolu sextrémními srážkami způsobily zvýšený počet poruch zejména voblasti Šumperska, kde vtuto chvíli pracovníci poruchové služby odstraňují zbývající čtyři poruchy na vysokém napětí a desítky poruch na nízkém napětí. Do této chvíle se podařilo obnovit dodávku na většině postiženého území.

Větrná smršť, která se prohnala spolu se silným a intenzivním deštěm ničila vuvedené lokalitě elektrická vedení a způsobila výpadky elektřiny. Přerušení dodávky elektřiny bylo způsobeno poryvy velmi silného nárazového větru, pády větví a stromů do vedení a spadanými vodiči elektrického vedení. Nejvíce poruch a s tím spojených škod bylo na Šumpersku. Dispečink skupiny ČEZ zaznamenal osm poruch na vysokém napětí a desítky poruch na nízkém napětí. Předběžný odhad škod činí kolem půl milonu korun. Bylo zde vyvráceno destr sloupů na nízkém napětí a jeden sloup vysokého napětí a jedna trafostanice. Rovněž byla stržena či přerušena řada vodičů a poškozeny izolátory. Do většiny odběrných míst je dodávka elektrické energii obnovena.

„Na Šumpersku naši pracovníci vtuto chvíli odstraňují zbývající poruchy na vysokém napětí vlokalitách Mramorová- Sklenné, Přemyslov, Velké Losiny a Nové Losiny. Bez dodávky je vtěchto lokalitách přibližně 200 odběrných míst,“ řekla mluvčí skupiny ČEZ pro region střední a severní Morava Alice Lutišanová. Dodala, že na nízkém napětí na Šumpersku je v tuto chvíli hlášeno kolem třicet poruch, stále jsou však hlášeny další poruchy. Pracovníci poruchové služby průběžně lokalizují a odstraňují poruchy vtéto oblasti. Práce na odstranění poruch probíhají od včerejška a budou pokračovat do jejich odstranění.

„V terénu i na dispečinku jsou maximální počty našich pracovníků, kteří velmi intenzivně pracují na odstraňování poruch a snaží se co nejdříve obnovit dodávku elektrické energie do všech oblastí. Do pohotovosti jsme povolali veškeré pracovníky poruchových čet, dispečinků i zákaznických linek, aby odstraňování poruch probíhalo bez jakýchkoliv prodlev,“ uzavřela Lutišanová.