„Ještě metr a je to v baráku,“ odhadovali krátce před setměním pravděpodobnost dramatických okamžiků chataři u Malše nedaleko Doudleb. Hladinu vody bedlivě nehlídali jen oni. Místní dobrovolní hasiči se pustili do preventivních opatření. „Kluci uklízí místa, která by se mohla ucpat a překážet průtoku velké vody, mosty, lávky, zátočiny. Přestává legrace,“ přiznala místní obyvatelka Markéta Sedláčková.

I když ještě včera odpoledne naměřili vodohospodáři třetí povodňový stupeň na horním toku Malše, či druhý stupeň v Roudném a jedničku na soutoku Malše a Vltavy v Českých Budějovicích, nepředpokládali, že by se měla situace dál dramatizovat.

Hospoda v ohrožení

Doufali v to i plavští hasiči, kteří navečer objížděli všechna riziková místa. K nim patří i hostinec Na Ostrově, kde bývají záplavy poměrně častým hostem a vysloužily si už své místo na zdi vyzdobené výmluvnými značkami. „V parčíku už voda je, do hospody jí zbývá ještě tak půl metru. Snad to tak vydrží, před chvílí přestalo pršet,“ přál si starosta zdejšího sboru dobrovolných hasičů Pavel Urban.

Velká voda udělala vrásky na čele i lidem v Petříkově. „Kvůli stálému dešti se rozvodnila řeka Stropnice. Voda tekla přes silnici z Petříkova do Olešnice, a to z obou stran mostu. Děti se nemohly dostat do místní základní školy, proto jsme je spolu s rodiči převáželi. Děti doufají, že si pro vysvědčení nebudou muset dopádlovat,“ říkal včera starosta Luděk Bína.

To v Roudném, kde se hladina Malše pohybovala okolo druhého stupně povodňové aktivity, podobné komplikace řešit nemuseli.

„Tohle je v pohodě, ale když je voda u Dopitů na zahradě, už je to trojka. Ale na rozvodněnou řeku jsme si už zvykli,“ mává rukou u rozvodněné Malše jeden z Roudenských. „Musím však říci, že nám paradoxně pomohla stavba nového mostu. Protože ten je širší než starý a dělníci tu koryto řeky prohrabali, takže se voda už nevylévá nahoru k návsi, ale teče korytem,“ říká obyvatel Roudného se kterým souhlasí i starosta.

„Situace na řece je stejná jako v poledne. Myslím si, že už by voda nikoho neměla ohrozit,“ uvedl včera k večeru Gustav Had. „Včera, když to stoupalo, jsme s místostarostou obcházeli lidi a informovali je. Nejvíce je u nás vodou ohrožen pan Dopita, za ním jsme byli první,“ dodal první muž Roudného o rodině Dopitových, kteří bydlí blízko řeky hned u mostu a s velkou vodou se potýkají téměř každý rok.

Podle odborníků by už hladiny vodních toků neměly stoupat, silný déšť by totiž měl ustat. Meteorologové sice na uplynulou noc ze včerejška na dnešek předpovídali srážky v Novohradských horách, ale dnes bude oblačno a spíše přeháňky.

Lidé prožili další pernou noc, řeky stále hrozily

Českokrumlovsko - I v noci z úterý na středu strašila řeka Černá obyvatelé Benešova nad Černou.

Během úterý se sice její hladina začala po tvrdé předcházející noci, kdy byl vytopen jeden dům, snižovat, ale vyhráno vůbec nebylo.

„Ve čtvrt na sedm ráno jsme vyhlásili opět třetí protipovodňový stupeň a stále držíme pohotovost,“ řekla ve středu v poledne starostka obce Veronika Korchová. „Voda je ale naštěstí pořád v korytu, není vylitá.“ Zároveň starostka dodala, že žádné výrazné problémy v noci nebyly, i když stále pršelo.

Ve stejném napětí byli i v nedaleké Pohorské Vsi. „Voda je zvednutá, tak nám neustále hrozí. Potok je přeplněný. Momentálně se ale počasí umoudřuje, tak to snad už horší nebude,“ doufala ve středu Ladislava Čuprová z Informačního centra Pohorské Vsi.

Ve střehu byla v noci také starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. Raději jela všechno ještě v jednu hodinu po půlnoci zkontrolovat. Úlevou bylo, že se nic nestalo.

„Voda se vylila ze břehů, ale naštěstí nic nezpůsobila. Alespoň nikdo nic nehlásil. Sama jsem nic neviděla, tak myslím, že je u nás všechno v pořádku,“ řekla Panská.

Místostarosta Kaplice Josef Kaloš uvedl, že se sice voda na Kaplicku přes noc zvedla o dalších 20 centimetrů, ale o nic dramatického se nejednalo.

„Pokud by se zvedla ještě o dalších dvacet centimetrů, tak už bude zle. Povodňová komise je stále v bdělosti. Snad už se nic nestane,“ řekl Kaloš.
K vytopení došlo

Přesto vodě neuteklo pár majitelů sklepů i obydlí. „V tomto dešti je to ale celkem běžné,“ ujistil Kaloš.

Znepříjemněnou práci měl také kotelník zubčické základní školy. „Chtěla jsem, aby nám zatopil, na což říkal, že se mu do kotelny dostala voda,“ řekla ředitelka školy Martina Kalivodová. „Pořád nám tu vytrvale prší.“