"V lodích odjely přibližně tři stovky vodáků, další desítky lidí se vydaly na trasu po břehu. Je zataženo, ale neprší, je pár stupňů nad nulou," řekl Böhm.

Lužnice se symbolicky odemkla velkým, přibližně 50 centimetrů dlouhým železným klíčem s praporem města Suchdol. Krátce po 10:00 vyrazili vodáci z obvyklého místa pod mostem u silnice ze Suchdola na Klikov na osmikilometrovou plavbu ke známému jezu Pilař. Některé posádky dojedou až do 12 kilometrů vzdálené Majdaleny, kde je tábořiště a dobrý přístup na břeh.

Lužnice je poklidná nížinná řeka, od pramene k soutoku s Vltavou je dlouhá kolem 200 kilometrů. Proud bývá rychlejší jen při tání sněhu nebo po větších deštích. Vodáků přijíždějí v sezoně tisíce. Jejich zájem o tuto řeku dokládají různé akce - kromě zamykání poslední říjnovou sobotu a odemykání poslední sobotu v březnu to je i pravidelná Vánoční jízda.

Hlavně o prázdninách sjíždějí Lužnici i méně zkušení vodáci. I na tomto toku jsou ale nebezpečná místa. Pověstný je jez Pilař, kterému se někdy říká jez smrti. O život tam přišlo několik desítek lidí. Vodáci v tomto místě přenášejí lodě po břehu.

Vodácká sezona naplno začala i na dalších řekách, i když více vody by mělo přinést až tání zbylého sněhu na horách a vydatnější deště. Splavné jsou především úseky v nížinách, v horských peřejnatých oblastech zatím průtoky pro sjíždění řek nestačí. Během Velikonoc mohou lidé spustit kanoe, kajaky či rafty například na Vltavu pod Vyšším Brodem, Sázavu pod Krhanicemi či na středním toku Labe. O Velikonoční neděli se koná již tradiční a populární splutí Mastníku ze Sedlčan.