Symbolické probouzení čeká v sobotu Cidlinu a Lužickou Nisu. Středočeskou Cidlinu vodáci odemknou pod Žehuňským rybníkem a libereckou Lužickou Nisu od Andělské Hory, plout bude možné až do Hrádku nad Nisou.

Na jihu je podle Jančara dobře splavná Vltava od Vyššího Brodu, Otava je od Čeňkovy Pily na minimu. „Ale právě zde by mohl déšť průtok zlepšit, tak to zřejmě zůstane na víkend jediná divoká voda, protože okolní menší šumavské toky jsou bez vody," míní Jančar. Lužnice je splavná od Nové Vsi a s odřeným kýlem se lze vydat i na střední tok Nežárky, dodal.

Středočeská Sázava je splavná až od Ledče nad Sázavou. Téměř letní průtoky se projevují i na Ohři a Berounce, Ohře je splavná od Chebu a Berounka od Plzně. Pro kanoe jsou sjízdné i říčky nad Plzní, tedy Úhlava od Přeštic, Radbuza v celém sjížděném úseku a Mže od přehrady Hracholusky.

Dostatek vody není na severu v korytech řek, které odvodňují Jizerské hory a Krkonoše. Vodáci tak mohou vyplout na Jizeře od soutoku s Kamenicí a na Labi až pod přehradou Les Království. Krkonošská Úpa je splavná hned pod Trutnovem. „Ovšem dále k východu vody ubývá a tak Metuje či Orlice jsou splavné jen na dolních tocích," upozornil Jančar.

Ani moravské a slezské řeky na tom nejsou lépe. Vysočina nabídne podle Jančara jen dolní toky na řekách Jihlavě, Svratce či Dyji. Morava je splavná stále od Hanušovic, z ostravských řek je splavný jen dolní tok Olše a Odra od Suchdola nad Odrou. Opava je sjízdná od Krnova, Bečva pro sportovní lodě od soutoku Rožnovské a Vsetínské. Menší toky Beskyd nejsou na tom s vodou také příliš dobře, uzavřel Jančar.