O prvním podzimním víkendu mohou lidé využít jedné z posledních příležitostí ke splouvání českých i moravských řek. Mnohé toky už totiž vodáci pro letošní sezonu slavnostně uzamknou, řekl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Příjemné dny volna zažijí lidé v lodích na Lužnici i řece Moravě, na Sázavě na ně čeká vodácký maraton.

Pokud si vodáci prodlouží víkend až do svátku svatého Václava, který připadá na úterý, mohou se podle Jančara vydat na čtyřdenní plavbu třeba po řece Lužnici, Ohři nebo Berounce. Dostatek vody má stále i Vltava z Vyššího Brodu, dobře splavná je Otava nebo Morava pod Postřelmovem a Dyje pod Znojmem.

Ukončí sezonu

V druhé polovině září začínají první akce, při nichž vodáci zamykají řeky před nadcházející zimou. V sobotu si slavnostní ukončení sezony nenechají ujít milovníci vodních sportů na Doubravě pod Ronovem a na severočeské Bílině.

Dlouhé plavbě se oddají lidé při Sázavském maratonu, který měří 42 kilometrů. „Seakajakáři mohou o prodlouženém víkendu splout Vltavskou kaskádu od Českých Budějovic na Slapy a třeba až do Prahy,“ řekl Jančar. Jeden z posledních tréninků na divoké vodě zažijí sportovci při akci na umělém slalomovém kanále Trnávka u Želivu.

O svatováclavském dnu se zase sjedou skauti na závodech s názvem Napříč Prahou – přes tři jezy. Při nich budou mít návštěvníci mimořádnou možnost projet jinak uzavřené propusti pražských jezů.